| Rama89 a întrebat:

Am 21 de ani si sunt dependenta de dulciuri in special inghetata si ciocolata. Cu ce le-as putea inlocui sa nu mai mananc atatea ca nu vreau sa ma ingras, mentionez ca mananc si fructe dar doar seara. Am 1.62 si 48 kg si as vrea sa mai slabesc 2-3 kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| thegreenalien a răspuns:

Iti faci probleme absolut degeaba. La inaltimea ta se poate zice ca esti putin cam slabuta, esti oricum sub greutatea normala, deci nu ai de ce sa-ti faci griji.Totusi dependenta de dulciuri nu e buna nici pentru persoane care nu au probleme cu greutatea.Cu vointa le poti rezolva pe toate, dar important e sa elimi toti factorii care te distrag. Nu mai cumpara dulciuri si nu tine asa ceva prin dulapuri. Cand ti-e pofta de ceva bun nuai decat sa te multumesti cu fructe. Din cand in cand poti sa iti permiti si o inghetata / o ciocolata. Consumate la un anumit interval de timp nu fac rau nici pentru sanatate, nici pentru silueta.Incearca totusi sa nu mai vezi problemele si acolo unde nu sunt. Eu am 51 de kg si nu ma plang worried...sunt si putin mai inalta, dar oricum e cam mult

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea, de ce vrei sa mai slabesti, esti perfecta.La inaltimea ta de 1, 62 trebuie sa ai 62-10 = 52 kg. Tu ai 48 kg, nu are rost sa mai slabesti ci doar sa te mentii. O inghetata pe zi nu ingrasa, consuma ciocolata neagra (continut mare de cacao), si plata cu lamaie.

| Tourniquet a răspuns:

... Incouieste-le cu fructe.
De exmpul vara poti manca o inghetata asa pe saptamana nu zilnic laughing. incouieste-le cu cirese :X

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Testeaza-ti glicemia. E posibil sa ai (poate doar o predispozitie de ) diabet. In cazul asta sunt doar dulciuri speciale. Dimineata cand te trezesti bea lapte cu scortisoara ( de preferat poti rupe un pic dintr-un baton in lapte cald/fierbinte si dupa ce s-a mai muiat il si mananci ). Daca ai diabet va trebui neaparat sa respecti regimul prescris de medic.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Pai tocmai de aia am zis, ca asta e simptom de diabet. Glicemia poate creste doar uneori, variatia ei violenta e cea mai mare problema la diabet, si cauzeaza restul de nenorociri. Daca esti convinsa ca nu ai, repeta totusi din cand in cand testul, e foarte simplu si banal.
Inghetata si ciocolata chiar sunt bune, e normal sa-ti placa, dar e aiurea sa ai obsesii cu mancarea. E o necesitate, e placuta, dar atat. Nu sunt pregatit sa dau un sfat avizat, dar eu, doar din ambitia de a nu fi sclavul unei pofte, in locul tau as trece intai pe ciocolata dark ( > 85% ) care e mai putin dulce dar are efect mai puternic si as inlocui inghetata cu o cana cu lapte - intai rece, apoi cald - neindulcit. Apoi o cana cu lapte cu cacao sau scortisoara seara si lapte cu cafea sau scortisoara dimineata. Vezi daca simti vreo diferenta dupa:
- suc proaspat de portocale (si citrice in general ) pentru ca e sezonul lor si sunt ieftine si coapte.
- efort fizic
Pana la urma poate fi doar o simpla placere sau ai nevoie de un supliment alimentar - ori ceva cu calciu, ori ceva cu vitamina C. Organismul sanatos cere ceva ce ii trebuie atunci cand ti-e pofta de ceva. Si acea pofta inseamna ca l-ai obisnuit sa isi ia ce are nevoie din alimentul respectiv.
Daca vrei sa slabesti, prima idee e sa renunti la desert. Pauza mare intre masa principala si dulciuri.

| Rama89 explică:

Nu sufar de diabet, doamne fereste, mi-am facut analizele si sunt sanatoasa insa cred ca sunt dependenta de gustul dulce, daca nu mananc in fiecare zi ceva dulce devin nervoasa.