| Jigokunokishi a întrebat:

Am fost diagnosticat cu Cifo-Scolioza si mi sa recomandat kinetoterapie. Am mers cam 9 luni poate un pic mai mult apoi n-am mai putut sa merg. Spatele meu mie mi se pare ca foarte mult nu s-a schimbat. Are o adancire mare duce fesieri, soldurile nu sunt uniforme si mana dreapta sta mai jos pentru ca osul umarului e iesit putin in afara fata de dreptul (am mers la scoala un timp cu geanta du ham doar pe un umar). Cu aceste afectiuni am voie sa ma apuc de sala sau sa ridic greutati? Daca as face in continuare exercitiile ce le-am facut la terapie s-ar mai inbunatatii ceva? Va astept cu mare drag raspunsurile voastre happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Exclus sala. Fa in continuare kinetoterapie, preferabil supraveghat de specialist, nu acasa, pentru ca daca faci gresit exercitiile si nu esti corectat, fie le faci degeaba, fie mai rau iti faci. Eventual incearca sa mergi la alt kinetoterapeut daca sedintele anterioare zici ca nu te-au ajutat!

| Jigokunokishi explică (pentru PeFuga):

Pai la sala nu am fost corectat ( dupa primele 3 sedinte) nicioadata. Eu mergeam si imi vedeam de treaba doar atat ca acasa nu am spalier ca in rest faceam singur toate exercitiile si nimeni nu imi spunea nimic, nu ma corecta. Din nefericire situatia financiara nu imi permite sa mai merg la kinetoterapie. Ar fi bine sa fac aceleasi exercitii acasa?

| PeFuga a răspuns (pentru Jigokunokishi):

Daca ai o trimitere de la balneologie sau de la un alt medic specialist ai posibilitatea de a face sedintele de kinetoterapie decontate de CAS (eu de exemplu plateam 1-2 lei sedinta ca asigurat). Un kinetoterapeut in mod normal ar trebui sa te asiste la exercitii si sa aiba grija sa le faci corect si adaptate la conditia ta medicala, nu sa te lase sa lucrezi cum crezi tu ca e bine. Poate chiar ar fi cazul sa schimbi kinetoterapeutul...

| Jigokunokishi explică (pentru PeFuga):

Multumesc mult pentru sfaturi happy

Răspuns utilizator avertizat