| Alexaa009 a întrebat:

Buna ziua am fost la ginecolog si mi-a spus ca am un chist pe ovarul drept! Mi-a dat niște pastile ca sa îmi vina menstruația si să-mi rezolve problema! Problema e ca mi-a spus ca sa fac niște analize si apoi sa merg intr-un anumit loc sa mi se dea pastile ca sa nu ramân însărcinată! Eu o să-mi fac niște analize de sânge după terminarea tratamentului dar pot sa nu merg după acele pastile ca sa nu ramân însărcinată? E alegerea mea daca vreau sa le iau sau nu?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mihaela8005 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema. am avut un chist ovarian de vreo 4 cm. mi-a dat niste pastile si trebuia sa merg o data la nu stiu cat timp la control ca sa vada daca s-a micsorat. dupa ce mi-a venit menstruatia totul a trecut. mie nu mi-a dat pastile ca sa nu raman insarcinata. iar daca tie iti da anticonceptionale, acele pastile nu sunt numai pentru a nu ramane insarcinata, sunt niste pastile care iti regleaza menstruatia.

| Alexaa009 explică:

Dar ți-e ți s-a reglat fără anticoncepționale sau se poate sa se regleze fără?

| mihaela8005 a răspuns (pentru Alexaa009):

Se poate regla si fara anticonceptionale dar al meu inca nu e reglat