| anonim_4396 a întrebat:

Am fost operat de varicocel acum un an si jumatate (am 17 ani) si dupa 3 luni de la operatie am fost la control, doctoru a zis ca totul e bine. Inainte de interventia chirurgicala aveam testiculul stang umflat tare, erau groase venele (sesizabil) fata de celalat. Acum e mai dezumflat, mai mic, dar venele din stangul tot sunt mai umflate ca in cel drept si atarna mai tare. Asa e normal sa fie? Cel stang e cam inca odata cat cel drept. Intreb pentru ca de cativa ani am chestia asta(mi-am dat seama destul de tarziu) si nu prea stiu cum ar trebui sa fie normal. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

In 80% din cazuri apare la stangul, iar tot in 80% din cazuri dupa un varicocel operat o sa ai un hidrocel care trebuie operat.
Daca este de dimensiuni duble este clar ca nu este in regula.