| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu culoarea ochilor. La lumina artificiala(ex. becurile din tavan) au culoarea caprui, insa la o lumina mai puternica(daca stau langa un bec, sau afara si bate soarele) ochii au o nuanta aurie. Este normal? Ceilalti prieteni care au ochi caprui/maro au aceeasi culoare/nuanta indiferent de lumina. De asemenea, la lumina slaba culoarea ochilor e un maroniu rosiatic.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| HTH a răspuns:

Daca vezi bine, e ok.
Programeaza-te la oftalmolog, ca sa fii sigur.

| StefanAlex02 a răspuns (pentru HTH):

Vederea o am foarte buna, am fost si la oftalmolog acum cativa si nu am avut nicio problema. Eram curios daca exista o anumita culoare pentru a denumi tipul ochiului. ( de exemplu stiu ca la 'hazel', irisul e o combinatie intre maro si verde, iar la lumina puternica se vede doar verdele)