| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Am o intrebare pe care vreau sa o adresez in general fetelor.Pe la jumatatea lunii mai a acestui an mi-a venit cateva picaturi de menstruatie,iar apoi nu mi-a mai venit pana acum cateva zile,cand a inceput sa imi vina mai mult,dar culoarea este maronie, nu rosie.Asa este normal sau este ceva in neregula?
P.S.1:Am 13 ani.
P.S.2:In luna mai a fost prima data cand mi-a venit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

La inceput in primii 1-2 ani menstruatia e mai neregulata, asa ca te poti astepta o luna sa nu vina, o luna sa vina mai repede si asa mai departe. Daca nu ai alte probleme, dureri mari de ovare, vomitat sau chestii de genul e ok, se va regla de la sine, daca ai si alte simptome mai puternice sau neobisnuite, consulta un medic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

NU ai de ce să te îngrijorezi : este o situaţie NORMALĂ având în vedere că eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

La fel, şi culoarea sângelui menstrual depinde de cât de repede este eliminat din organism şi de conţinut...

Deci, poţi sta LINIŞTITĂ că nu este nici o problemă!

Toate cele bune.

| iuliaa27 a răspuns:

Nu e nimic in neregula. In caz de nu se mai intampla o perioada inseamna ca doar a vrut sa te ''anunte'', dar daca continua atunci...

| doardaria a răspuns:

Daca e prima menstruatie, picaturile ar putea reprezenta un spm.parerea mea ca e normal.