| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Menstruatie sau sangerare de implantare?
Mentionez ca ziua ovulatiei a fost 25 noiembrie conform aplicației mele.
In septembrie mi-a venit menstruatia pe 17, octombrie pe 14 si in noiembrie pe 10.
Insa aceasta luna dupa socoteala mea trebuia sa imi vina pe 6 maxim 7 si mi-a venit pe data de 7 f putin o secretie e culoare crem, pe 8 acea secretie s-a inchis la culoare maronie si abia pe 9 dimineata mi-a venit maro/sange si pe 10 mai mult roșu dar tot cu maro si a durat decât până pe 11. Mentionez ca eu de obicei la menstruatie inainte cu cateva zile nu pot mânca deloc insa de data aceasta am mâncat totul a fost normal doar niste spasme usoare ( eu la menstruatie am dureri îngrozitoare). Menstruatia mea normală e de 4 zile prima zi vine sânge inchis/maro si dupa cele 3 zile roșu normal aprins. Am avut contact neprotejay. Se poate sa fiu însărcinată? Daca da, cand pot sa fac un test de sarcina sa imi de a un rezultat sigur?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclurile menstruale mentionate au avut lungimea de 27 de zile, se pare ca si ultima ar fi avut tot la fel si din acest motiv menstruatia a pornit in data de 6(7) Decembrie. Pe baza acestor date reiese ca ovulatia s-ar fi produs in data de 24/25 Noiembrie si prin urmare perioada fertila s-ar fi suprapus peste intervalul cuprins intre 20 si 26 Noiembrie. Tu esti cea care stie precis daca in perioada respectiva ( 20-26 Noiembrie) ai intretinut contacte sexuale neprotejate si daca a ajuns sau nu sperma in vagin. Fiindca este determinat atat stiintific cat si medical ca procesul de nidatie se produce dupa trecerea a circa 8-11 zile de la data la care a fost eliberarat ovulul din foliculul ovarian, reiese ca o implantarea unui eventual ovul fecundat si aparitia unei foarte putin probabile sangerari de nidatie, se putea produce/intampla in perioada cuprinsa intre 1-4 Decembrie si nici decum incepand cu data de 6 Decembrie.De altfel intreaga sangerare de nidatie (atunci cand are loc) se reduce la aparitia a catorva picatiuri de sange rosu si totul se produce pe parcursul unei singure zile. In consecinta se poate aprecia si considera ca sangerarea chiar si asa putin mai atipica a reprezentat menstruatia autentica. Pentru ca rezultatul testul de sarcina pe baza urinei se fie valid si corect in proportie de peste 98%, poate fi efectuat dupa data de 21/22 Decembrie. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu astepta o confirmare de sarcina aici, ca nimeni nu poate ghicii daca esti sau nu insarcinata.
Fa un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala, ca sa fii sigura!

| Iuliaiulia1993 explică (pentru Violleta2022):

Am făcut 12 teste nu 1 ( a trecut 1 luna Si 1 saptamana de atunci)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Iuliaiulia1993):

Poti sa faci 100 de teste, ca toate au fost INUTILE, fiind facute inainte de termenul corect cand hrmonul Hcg poate apare in urina.
ca atare, ai aruncat banii dupa 12 teste pe apa sambetei.
Un test corect de sarcina se poate face DUPA 7-10 de la intarziere in situatia in care ai ciclul perfect regulat.
In situatia in care ai ciclul neregulat, cum il ai tu, testul de sarcina se poate face NUMAI DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.
Practic, ai aruncat o gramada de bani la gunoi, pentru ca nu exista nici un test care sa-ti arate realitatea, facut atat de devreme.

| Teo29 a răspuns:

Analiza beta Hcg ai facut-o?