| DariiXD a întrebat:

Buna ziua!
Am si eu doua intrebari:
Am aproape 12 ani, mi se misca amandoi caninii de sus, peste cateva saptamani ma duc la stomatolog, o sa-mi spune el ce trebuie sa fac, dar mi-e foarte teama de cum o sa arat dupa ce o sa imi cada. Stiu ca majoritatea persoanelor din jurul meu a trecut prin chestia asta, dar nu toti sunt asa de intelegatori si nu o sa isi dea seama de ce se intampla, si o sa rada. Si stiu ca nu ar trebui sa ma intereseze ce crede lumea despre mine, dar mi-e teama ca o sa ma uit in oglinda si o sa rad si eu de mine. Asa ca: 1. In cat timp o sa imi creasca caninii? (tin sa mentionez ca nu am o dantura prea frumoasa, trebuie sa imi pun si aparat. Poate asta va ajuta mai mult la intrebarea asta, nu stiu sigur! Am auzit ca la unele persoane cresc in 3 luni, iar la altele intr-un an, si de aceea ziceam, maybe persoanele cu "un an" nu au dantura asa frumoasa, o au la fel ca a mea.) 2. Si ce sa fac sa-mi creasca mai repede caninii? Nu prea sunt rabdatoare, dar stiu ca nu e bine. In fine, multumesc oricum. O seara frumoasa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violetta0793 a răspuns:

Hey si eu am cam 11 ani si vreau sa iti zic ca deja am canini mei. Dar draga sa nu iti pese de ce spun cei din juru.
1 Canini depind de tine poate cresc in 2 ani daca nu te speli pe dinti dar daca te spel macar dimineata si seara pe dinti poate cresc mai repede.
2. daca vrei sa creasca mai repede poti comanda sau cumparar de la farmacie niste crem care ti le pui le gingie sa iti creasca mai repede si nu e scumpa crema e vreo 5, 6 lei. SI mai poti sa ii faci sa creasca mai si prin spalarea DINtilor si sa pui putina pasta pe gingie. Bye ma bucur ca te-am putut ajuta!

| DariiXD explică (pentru Violetta0793):

Multumesc, scumpa :* Si da, logic, ma spal pe dinti! Merci mult!

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana, la unii cresc repede la altii nu si ce zice lumea nu ar trebui sa te intereseze [la o adica si acea lume a trecut la un moment dat prin ce treci tu]