| Sunflowerandsnowflakes a întrebat:

Buna ziua,

Am si eu o curiozitate (scuzati daca intrebarile mele suna stupid):
Sunt insarcinata in 8 luni si urmeaza sa nasc prin cezariana la spitalul Odobescu din Timisoara. Peste tot citesc si toata lumea imi spune cat costa o cezariana la un spital de stat, cati bani trebuie dati cui si cand etc… Asta in conditiile in care ar trebui sa fie gratis aceasta nastere (de ce oare platim CAS?) lucru confirmat si de medicul meu ginecolog care m-a asigurat ca nu trebuie sa platesc absolut nimic la spital pentru nastere…
De asemenea nu inteleg aceasta traditie de a se da bani la medicul anestezist!? Daca nu ii dau ce se va intampla? O sa ma opereze fara anestezie? Sau imi va pune supradoza si nu o sa ma mai trezesc niciodata? Suna absurd si dur ce spun acum dar intrebarea mea este "de ce "? Nu vine cu anestezia de acasa. Este ceva de care ar trebui sa beneficiem gratuit (macar atat) pentru toate taxele pe care le platim pentru sanatate la stat…

Daca cineva are un sfat logic sa imi clarifice si mie acest " de ce ", va rog mult?

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu exista nimic logic, e pur si simplu o practica care se perpetueaza din acelasi motiv ca si religia: majoritatea sunt inapti intelectual si se tem de lucruri mitice. Te duci si te porti frumos cu toata lumea, in caz de ceva, ai telefon sau sotul, reclamatie direct la DNA/antifrauda. Daca ar face majoritatea asa, spaga ar deveni doar o amintire...

| Sunflowerandsnowflakes explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci indoiala mea este confirmata: asa i-am invatat noi! Trist…

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sunflowerandsnowflakes):

Nu tu, nu eu. Doar ca am scos Romania din comunism, dar nu si pe romani...

| Sunflowerandsnowflakes explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, bine zis!

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Eu cred ca e destul de usor de inteles cum lumea da bani de frica.Cand te afli pe patul din spital nu prea esti in pozitia in care sa vrei sa mori cu dreptatea in mana.Nici ultimele stiri despre femei insarcinate, de anul acesta, nu ajuta absolut deloc la echilibrul psihic.

| Lioana a răspuns:

Asa e obiceiul. Nu te obliga nimeni sa platesti. Cine plateste spera ca asa va fi mai bine tratat.

| Sunflowerandsnowflakes explică (pentru Lioana):

Inteleg ce spui. Insa ce nu inteleg este situatia anestezistului. Cum te poate anestezistul trata " mai bine " sau "mai rau"? Cred ca rolul lui este pur obiectiv acolo. Daca te trateaza mai rau nu va iesi bine… si cred ca va avea si el de raspuns la niste intrebari. Intreb asta pentru ca am citit ca se acorda niste sume considerabile anestezistilor…

| Ilovedinero a răspuns:

E pur si simplu.Nu are nicio logica, nu vine cu ea de acasa, tu stai, nu trebuie sa va impartiti pumni si picioare, e ca sa mai ia si el bani

| Darius50boss a răspuns:

Asta este in tara noastră, n-ai ce să faci