| reb18 a întrebat:

Bună ziua, am și eu o întrebare, am infecție urinara, ma doare pe sub burta și spatele și am frisoane. Am fost ieri la urgențe și mi-o zis sa iau nopsa dar nu ma lasă. Metionez ca sunt însărcinată în 5 săptămâni, ce sa mai fac, ma doare de numa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Trebuie neapărat sa iti suni ginecologul.Nu e ok sa ai dureri de genul și cineva trebuie sa iti facă ceva. Daca nu e ginecologul mergi iar la urgente ca frisoanele deja nu sunt de bine.

Pot fi pietre la rinichi sau alta complicație urata.Mai ales ca ai doar 5 săptămâni e destul de periculos.

| reb18 explică (pentru Freya1):

Am fost mi-o zis sa îmi fac urocultura dar pana vine rezultatul durează astăzi merg la ginecologie la medic am programare și o sa ii spun am dureri pe sub burta câteodată frisoane nu tot timpul

| Freya1 a răspuns (pentru reb18):

Trebuie sa ii spui ca e foarte important.Va fi mult mai atent la anumite detalii în felul asta.

| reb18 explică (pentru Freya1):

Am fost la medic și mi-o zis ca pana nu fac urocultura nu pot lua nimic dar ce sa fac de dureri uractiv mami nu ii bun nu ați folosit voi?

| Freya1 a răspuns (pentru reb18):

Uractiv am folosit dar doar când nu am fost însărcinată și sincer îți spun că in afara de a elimina urina mai des (probabil treptat cu infecția din corp)nu mi-a diminuat durerea.Asa ca nu știu dacă e indicat în sarcina și mai bine nu iei dacă nu îți e prescris și poate nici nu te ajuta.

Am o prietena ce are dureri ca tine de burta in sarcina și i-a spus ca are nisip la rinichi dar nu mi-a zis ce i-a dat.O sa vad dacă mai vorbim o sa o întreb, cu toate ca nah, poate ce e la ea nu e și la tine.
Mai un pic și ies analizele și probabil o sa iei ceva antibiotic.

Eu sufăr de tahicardie dinainte de sarcina și am palpitații, da nu îmi da voie medicul sa iau beta blocante și ma chinui doar cu niște magneziu.
E nașpa ca sunt multe interdicții când ești gravida.

| reb18 explică (pentru Freya1):

Crede-mă ca nu mai pot de durere de spate și burta jos dar spatele mașinii omoară am vorbit cu medicul de familie și pe zis sa iau uractiv mami pana îmi vin analizele sa îmi mai amelioreze durerea cât de cât.
Pana miercuri ii foarte mult de aia zic abia suport și am și animale acasă nu prea stau multe

| Caro34 a răspuns:

Bună! Încălzește-te la un radiator și lichide multe. Până ai urocultura și antibiograma nu prea poți face nimic! Numai bine! Întreabă de poți lua Urisan; nu prea mă știu la bebei! Numai bine!

| reb18 explică (pentru Caro34):

Am fost la medic o zis ca nu pot face nimic pana nu vine urocultura dar durează cam 4 zile ce fac de durere pana atunci

| Caro34 a răspuns (pentru reb18):

Ia ceva calmant, întreabă la farmacie! Mămici nu am tratat niciodată! Urisan ar fi OK însă trebuie vorbit cu un medic să nu faci prostii. Numai bine!

| sammie a răspuns:

I-ai spus medicului că ești însărcinată?

| teclado a răspuns:

Ia o halbă mare de bere si pune in ea 8 picături de albastru de metilen

| ponturi a răspuns:

Ai incercat o postare pe sfatulumedicului.ro?

Răspuns utilizator avertizat