| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare. Este adevarat ca nu este indicat sa mergi la dentist in timpul menstruatiei? Si daca da, de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat. In timpul menstruatiei, coagularea sangelui este modificata si orice interventie (stomatologica si nu numai) poate declansa o sangerare abundenta (din locul interventiei).

mira
| mira a răspuns:

Interventiile chirurgicale nu sunt recomandate in aceasta perioada.Este bine sa-l intrebi chiar pe dentist daca este vorba despre o extractie.

| claudiea79 a răspuns:

Iti pune 7 mii de intrebari la dentist nu o sa mai mai duc niciodata. pe mine m-a trimis la parhon ca sa stau internata 2 saptaminii ca sa imi scoata maselele. te intreaba daca esti la ciclu; ce operatii ai avut? ce bolii ai avut? daca esti bolnava de inima; daca ai diabet; ma intreba ce am mincat la 3 ani. am stat pe la usi de la ora 8 la 6 seara apoi a inceput sa urle la mine ca am probleme cu glanda tiroida.sint foarte strictii. daca dadeam spaga nu ma mai plimbam de la o use la alta

| Alle_2299 a răspuns:

Nu este foarte indicat deoarece iti poate produce hemoragie! Asta in cazul extractiilor.

Succes!

| iulia23_3871 a răspuns:

Nu este indicat pentru ca poti face hemoragie

| Dr. Sanatate. a răspuns:

Buna ziua.

Nu, nu este adevarat.
Poti merge cu placere!

Sanatate!

| Anna123 a răspuns:

Nu este adevarat. Poti sa te duci fara nici o problema.hee hee