| DavidMetac a întrebat:

Buna Ziua! As avea si eu o intrebare...
In Octombrie 2019 mi-am rupt mana, am avut si tija pana in luna Mai, acum a cam trecut ceva timp si m-am gandit ca o sa treaca dar nu prea... mana pot sa o indoi ca si cealalta (dreapta) dar nu pot sa ma las pe ea pentru ca ma doare foarte tare... Daca stiti cumva ce este de facut m-as bucura sa aflu si eu! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Eu cred că ție a început saîti placă să ți-o rupi?

Ce sîti spun
exista posibilitatea sa mergi sa faci radiografie sa vezi ca sunt tendoanele afectate pentru ca nu ai facut recuperare ca sa calcifiat airuea apoi sa te rogi de doctor sa ti-o mai rupa el inca o data
si sa ti-o mai puna inca o data in ghips si acum sa faci recuperare

si daca nu iese cum trebuie sa il rogi sa iti faca operatie si sa ti-o rupa cu scule speciale exact pe acolo pe unde trebuie sa curete tot calciul care sa depus aiurea
apoi sa iti dea gauri prin oasele respective cu bormasina sa iti bage niste tije metalice pe interiorul oaselor care poate ca o sa ti-le scoata in 3 luni dupa care o sa faci recuperare
dupa care este posibil sa considere ca nu trebuie sa iti lase de finitiv o tija in os

si gata acum ai sanse mari sa ai o mana buna dar sa nu cari cu ea
sa nu te bagi la ridicat de cuptoare grele industriale sau alte lucruigrele in viata apoi sa faci incet in cet muschi ca sa compenseze osul care o sa ti-se crape din cand in cand in viata cand ca frarierul o sa vrei sa tragi de greutati mai mari sa te dai tu mare
dar daca nu faci prostii si nu cari niciodata mai mult de 4 Kg cu mana respectiva esti un om normal

asa ca trebuie sa te iei de invatat o meserie care se poate face cu creierul nu cu muschiul de exemlu avocatura sau jurnalism sau asistenta sociala
sau ceva de genul asta unde nu trebuie sa cari nimic

| RaduRobertRO a răspuns:

Trebuie sa te apuci de kinetoterapie, cu timpul muschii o sa se intareasca si nu o sa te mai doara [ cu mici exceptii, cand ploua, etc. - astea raman pe viata ].