| LanaDelRayFan a întrebat:

Buna ziua, as dori sa ma ajutati cu o interpretare de analize deoarece medicul meu considera ca nu este nevoie de tratament si pana schimb doctorul am nevoie de ajutorul vostru:
EXAMEN MICROBIOLOGIC SECRETIE VAGINALA
celule epiteliale poligonale frecvente
celule cu aspect de clue cell absente
leucocite numeroase
trichomonas si levuri absente

FLORA BACTERIANA
flora bacteriana frecventa
predomina bacili gram pozitiv
flora lactobacilara rara

Cultura
SECRETIE COL UTERIN
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena
SECRETIE VAGINALA
Pe mediul Sabouraud nu s-au izolat colonii de fungi.

Nu inteleg, ceva nu se leaga, este clar vorba de o infectie deoarece am niste mancarimi groaznice.
Mentionez ca m-am tratat de candidoza vaginala in septembrie, dupa care am facut o infectie urinara iar la urocultura mi-a iesit E coli.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Deoarece levurile sunt absente, ma gandesc la o vaginita bacteriana nespecifica.
Ma gandesc la faptul ca E. Coli ar fi putut migra in vagin, din moment ce spui ca la urocultura a iesit aceasta infectie, dar nu vad sa specifice nimic despre bacilii gram-negativi in rezultatele scrise de tine aici.

In orice caz, leucocitele si celulele poligonale frecvente indica o inflamatie, iar simptomele pe care spui ca le ai, sunt specifice candidozei si vaginitei.
Candidoza nu este, deoarece levurile sunt absente, deci ar ramane vaginita.

Fie mergi la alt medic, daca ai posibilitatea, fie iti cumperi un tratament cu ovule de compozitie mixta- clotrimazol/metronidazol, astfel incat sa acopere o gama larga de infectii fungice si bacteriene.

Daca imi permiti o sugestie, eu as lua Zifex Duo de la farmacie si intre timp, as cauta sa ma programez la alt medic.

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Unde este, mai exact, prezent pruritul? Labii, vestibul vaginal, orificiu vaginal, uretra, fosa vestibulara etc.)?
Si ar fi ideal daca ai putea spune daca exista leucoree si cum se prezinta aceasta (culoare, consistenta, miros).

| LanaDelRayFan explică (pentru Floridori):

Orificiu vaginal, ocazonal pe labii. Da exista dar nu atat de mult ca inainte, este alb galbuie, branzoasa, am luat Flucovim pentru asta.

| Floridori a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Deoarece levurile sunt absente, ma gandesc la o vaginita bacteriana nespecifica.
Ma gandesc la faptul ca E. Coli ar fi putut migra in vagin, din moment ce spui ca la urocultura a iesit aceasta infectie, dar nu vad sa specifice nimic despre bacilii gram-negativi in rezultatele scrise de tine aici.

In orice caz, leucocitele si celulele poligonale frecvente indica o inflamatie, iar simptomele pe care spui ca le ai, sunt specifice candidozei si vaginitei.
Candidoza nu este, deoarece levurile sunt absente, deci ar ramane vaginita.

Fie mergi la alt medic, daca ai posibilitatea, fie iti cumperi un tratament cu ovule de compozitie mixta- clotrimazol/metronidazol, astfel incat sa acopere o gama larga de infectii fungice si bacteriene.

Daca imi permiti o sugestie, eu as lua Zifex Duo de la farmacie si intre timp, as cauta sa ma programez la alt medic.