| yonela20 a întrebat:

As dori si eu un sfat daca se poate. Acum aprox 2 ani am luat anticonceptionale (yasmin), si dupa un an jumatate de la administrarea lor le-am intrerupt, iar din cauza asta m-am ingrasat f mult (aprox 10kg) si mi-au aparut varice. Acum as vrea sa incep din nou sa folosesc anticonceptionale, dar mi-e cam frica, nu vreau sa ma mai ingras. Un doctor ginecolog mi-a spus ca daca mi-au aparut varice, nu mai pot folosi anticonceptionale niciodata si ca odata ce m-am ingrasat de la ele, nu mai pot slabi. As vrea aflu si o alta parere. Voi ce ziceti?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cu siguranta vei putea slabi daca vei tine o dieta corecta. Pentru rezultate sigure iti recomand sa mergi la un medic nutritionist.
http://www.i-medic.ro/clinica/clinica-de-nutritie-kilostop

| Dalidah a răspuns:

Iti recomand sa incepi folosirea anticonceptionalelor la recomandarea unui medic de planning familial sau ginecolog. Insa altul decat cel ce ti-a zis ca nu poti lua AC daca ai varice. E aberant. Nu poti lua AC din alte cauze medicale, dar in cazul asta..SI daca te-ai ingrasat nu te-ai ingrasat de la AC, ai avut tu alte cauze. Mancatul excesiv, dupa 6 seara, de fast food ingrasa! Si poti slabi daca ai vointa si faci sport! Nu lua AC dupa "ureche" sau din auzite de la prietene. Nu toate AC-urile functioneaza la fel..Sanatate!

| yonela20 explică (pentru Dalidah):

Pai, am tinut cont de perioada in care am inceput sa ma ingras a fost cam la 1 luna dupa ce am intrerupt ac. Si nu le-am luat dupa ureche, am consultat un ginecolog inainte si el mi le-a recomandat. Mersi de raspuns happy