| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna ziua.
Astăzi mi-am luat și eu tensiunea și am avut o surpriza, 150/95! Cea ce cred că e mare.
De menționat: am 20 de ani,nu beau,nu fumez,cu greutatea nu am probleme (poate sunt puțin sub cea normala ),fac sport (fotbal,a nivel amator,dar fac). Adică nu înțeleg de ce așa mare la vârsta asta...,de menționat de asemenea,că nu simt că ceva ar fi inneregula,nu amețesc,nu ma doare capul, nu obosesc, chiar sunt ok.Singurul lucru care mă duce la o creștere a tensiunii arteriale zic sa fie alimentația (consum Cola(nu mult),dar cam zilnic,posibil sa exagerez puțin și cu dulciurile),înafara de aceste lucruri,nu cred că greșesc cu altceva să ducă la o asemenea tensiune.
Știu,trebuie sa merg la medic, dar până atunci mi-ar fi de ajutor câteva sfaturi, concluzii sau ce credeți voi că ar fi.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E destul de irelevant ca ti ai luat tensiunea tu acasa cu un aparat din comert care cine stie cum si ce arata. Consulta un medic si o sa iti raspunda la toate intrebarile tale.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru suntserios):

Am spus și în comentariul anterior, aparatul este foarte bun, verificat și comparat cu unul de specialitate folosit de medic, iar diferențele între cele două erau infime.Deci,ideea că aparatul este prost pica(bine ar fi fost sa arate greșit ), însă nu cred.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Tensiunea de-a lungul unei zile oscilează practic acum poți avea 150/95 și peste 1 ora poți avea 120/70. Nu știu dacă ai văzut vreodată un rezultat la un holter de tensiune însă de-a lungul unei zile valorile sunt variabile. Practic tensiunea nu e un factor static ea e oscilantă, valorile se mai schimba. Dacă ai luat tensiunea cu aparat electronic vezi ca e posibil sa fie dereglat. Cel mai bine mergi la medic sa îți fie luată tensiunea cu tensiometrul manual. Ești cam tânăr ca sa fii încadrat la hipertensivi sincer.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Nirvanaaa):

Pai asta spun și eu, și cum am zis nu prea am vicii ce ar putea duce la așa ceva. Aparatul cred că este ok, deoarece l-am comparat cu unul profesionist folosit de medic iar diferențele erau infime.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Rămâne ideea de tensiune oscilantă.
Probabil medicul îți va recomanda un holter de tensiune (monitorizarea tensiunii pe 24 de ore). Ca sa vadă dacă e ceva constant sau nu.