| yoyo74 a întrebat:

Bunica mea in varsta de 63 de ani a suferit ieri un accident vascular cerebral(AVC). Medicul a spus ca este in stare critica.Imi definiti va rog termenul "stare critica"? si la ce m-as putea astepta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| J0hnN a răspuns:

Imi pare rau pentru bunica ta! sad Legat,insa,de,,starea critica,, sunt, totusi, sanse, chiar daca minime, ca ea sa fie salvata.Altminteri medicul ar fi spus direct ca nu mai poate fi salvata.Hai,sperante! Sper sa se intample minunea, tinand cont ca tot vine craciunul! happy

| yoyo74 explică (pentru J0hnN):

Merci de incurajare big grin. Peste jumatate de ora-o ora voi da funda.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stare critica inseamna ca este in situatia in care sansele de supravietuire sunt mici, fara a putea sti exact ce urmeaza. Din pacate, este perioada cea mai grea pentru toata lumea, in care puteti doar astepta

| mgtow a răspuns:

Nu mai are mult de trait, cateva zile sau ore si va muri.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Imi pare rau. Nu cred ca asta vrei sa auzi dar, in cazul unui AVC masiv, stare critica inseamna stare de inconstienta, hranire prin perfuzii, pareza sau paralizie si, in final... sfarsitul.
Eu am trait aceasta experienta, cu tatal meu, acum exact 24 de ani.
Si, sincer, nu mi se pare ca medicina romaneasca sa fi progresat in mod spectaculos de atunci.

| yoyo74 explică (pentru ardnaxur1961):

Este constienta si mananca cu paiul nu prin perfuzii, este intr-adevar paralizata pe partea stanga, dar nu stiu la ce sa ma astept straight face

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună seara, poate vorbii?

| yoyo74 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da

| yoyo74 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De ce m-ai intrebat?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru yoyo74):

Deoarece sint două tipuri de accident cerebral, primul numit si tranzitoriu, din care persoana (cum este bunica ta ) i si poate revenii, adică nu este chiar grav dacă dinsa poate vorbii, si al doilea numit si accident vascular constituit, in care persoana isi pierde capacitatea de a vorbii, si cel constituit deseori este fatal, deoarece cheagul acela de singe poate migra usor spre inimă provocind infarctul pe loc, si persoana decedînd imediat.

| giony54 a răspuns:

Daca intrebai medicul iti spunea, inseamna paralizie sau deces.Este o problema destul de grava, depinde cat de mare este vasul care s-a spart, poate sa moara oricand.

| LittleBugsBunny a răspuns:

Pai "stare critica" adica destul de rau cu sanse reduse de insanatosire te poti astepta ca ea sa plece la Domnu sad