| Zazy a întrebat:

ce parere aveti despre lentilele dure? Cine le folosește?
Pe 19 ianuarie voi avea ocazia de a purta aceste lentile. Sunt super mega extra emotionata dar mi-e și putin frică. Eu nu mi-am pus lentile în viața mea...
am inteles ca aceste lentile le porti seara.iar dimineata ti le dai jos si vezi normal fara ochelari...
Asta este un tratament pentru miopii ca mine.
Aveti cateva sfaturi? Cine le folosește...?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa te doara ochii foarte tare si daca nu le pui corect te doare si mai tare
Si eu am avut de ales sa port asa ceva si intre a purta ochelari
Am purtat si eu cateva zile lentile dure si a fost groaznic
Daca nu te speli bine risti sa-ti strici ochii si mai rau
E alegerea ta.

| Zazy explică (pentru anonim_4396):

Măi, nu știu ce să zic. Majoritatea spun că sunt ok și chiar sunt recomandate celor cu miopie.
Am miopie de la o vârsta fragedă, și creste in continuu. Eu nu aș purta lentile doar ca sa nu mai prot cohelari. Din contra. imi place cum imi sta cu ei, si m-am obisnuit, e ok. Dar miopia crește mai ales de la pubertate. Si cum inca sunt la pubertate, creste din luna in luna foarte foarte repede. sau cel putin poate asa e corpul meu, poate asa sunt ochii mei.
Le voi purta, sper ca va fi ok, mersi oricum pentru sfatul tău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zazy):

Miopia creste si cu lentile
Si sunt destul de costisitoare si sunt lentile zilnice, lunare si anuale
Cele zilnice au o cantitate mare de apa, cele lunare au mai putin si pot provoca disconfort, cele anuale pot provoca si mai mult disconfort, mult mai mult
Cele dure provoaca foarte rau disconfort, nu-ti recomand, poarta ochelari in continuare