| Darkterror845 a întrebat:

de 7 zile iau anticonceptionale, am inceput sa le iau din prima zi in care m-am imbolnavit (ciclu menstrual). aseara am avut contact sexual neprotejat. exista risc de sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg.Ce vrei sa spui? Te-ai imbolnavit de ciclu menstrual? Am trait sa o aud si pe-asta.Mare ti-e gradina!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă doreşti un răspuns CORECT, atunci precizează denumirea AC!

Ori CITEŞTI Prospectul happy

Sunt AC la care efectul contraceptiv intervine chiar din prima zi de administrare, la altele doar după 7 zile de administrare ( deci, din a 8-a zi ), iar la câteva doar după 30 de zile...

NU pot ghici ce anume iei tu!

Toate cele bune.

| sofisis a răspuns:

Cum adica te-ai imbolnavit? Menstra e o boala?
Cati ani ai de vorbesti asa, 11?
Ma rog...citeste prospectul pastilelor. Acolo scrie daca esti protejata de la prima pastila sau abia la a 8 awinking

| Darkterror845 explică (pentru sofisis):

Ciclu menstrual se mai spune : a fi bolnava, a fi pe rosu, a-ti veni musafirii (expresii folosite in viata de zi cu zi la oamenii normali! )

| sofisis a răspuns (pentru Darkterror845):

Nu am auzit pe nimeni niciodata sa spuna "sunt bolnava" in loc de "sunt la ciclu".Si am ceva ani de cand fac umbra pamantului si consum oxigenul. laughing
Sincer nu mi se pare o expresie ok, pentru ca nu e adevarata. Sa dea Dumnezeu sa nu te imbolnavesti pe bune niciodata.
Plus ca in subconstientul tau dai o conotatie negativa menstrei si nu e sanatos sa gandesti asa.Nu mai asocia boala cu menstra.

| Darkterror845 explică (pentru sofisis):

Poate nu esti de pe terra laughing

| Alcyon a răspuns:

Anticonceptionalele alea ti-au fost prescrise de medic sau le iei dupa ureche? Ai grija ca daca le iei aiurea, poti sa te imbolnavesti destul de grav de la ele. Sunt totusi niste pastile cu hormoni, care intervin in echilibrul natural hormonal al organismului, fiind contraindicate persoanelor care fumeaza sau cu risc de cancer.

Si ca sa-ti raspund: esti protejata dupa 7 zile de la inceperea administrarii. In cazul in care nu ti-au fost prescrise de un medic, te sfatuiesc sa mergi la un ginecolog pentru consult.

| Hαppiηеss a răspuns:

Cum adica te-ai imbolnavit? nu mai vorbii asa...
Menstruatia nu e o boala, si nici nu e un lucru rusinos pe care sa iti fie teama sa-l rostesti.
Cat despre AC citeste cu atentie prospectul, acolo trebuie sa scrie dupa cate zile esti protejata, difera in functie de pastile la unele esti protejata din prima zi iar la altele din a 8a zi.

| MäduLïïnà a răspuns:

Heii! Daca prin "anticonceptionale" te referi la "pastilele anticonceptionale", cele pe care femeia le foloseste in mod regulat pentru a evita o sarcina, raspunsul la intrebarea ta "daca sunt gravida si iau anticonceptionale pot sa scap de copil?" este "NU". Pastilele anticonceptionale de folosinta curenta te ajuta sa impiedici instalarea unei sarcini, nu opresc o sarcina in dezvoltare. Ele doar PREVIN aparitia unei sarcini. Însă, pentru a fi sigură că nu eşti însărcinată, încercă testul de sarcina (este excelent să-l foloseşti la 14 zile după actul sexual), sau ia pilula de a-2-a zi, pe care o găseşti în farmacii! Sper că te-am ajutat, şi baftă! Fundiţăă?winking

| Darkterror845 explică (pentru MäduLïïnà):

Nu am spus ca sunt insarcinata. am spus ca iau AC de 7 zile, luate din prima zi a ciclului ( in prima zi in care a inceput sa curga sange ) si aseara am avut contact sexual neprotejat... intrebarea era, sunt protejata?