| BiraSorina a întrebat:

Bună ziua! De ce mor așa de mulți oameni în 2023? Mai mulți bătrâni!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mor atat de multi, fiindca populatia Pamantului creste (a trecut de 8 miliarde anul acesta).
Problema la noi este ca se nasc tot mai putini copii, media de varsta al populatiei creste, sunt tot mai multi batrani decat tineri.
Din acest motiv, aparent, tot mai multi batrani mor.
Daca continua asa, peste 50 ani abia va avea populatie Romania, dar si intreaga Europa.

2 răspunsuri:
| 4evergentleman a răspuns:

Și tineri mor. Cred că de la vaccin și de la stresul cotidian. Stresul agravează într-un mod exorbitant orice boala, o agravează de x100 de ori mai ales problemele cardiovasculare de inima.

| and0ra a răspuns:

Nu cred că există o cauză anume... fiecare moare dintr-o anumită cauză, fie ca e boală, război, etc. Dacă ar fi murit toți oamenii din 2023 din aceeași cauză aș fi văzut sensul acestei întrebări, dar așa... E ca și cum ai întreba de ce populatia bea mai mult suc acum decât anul trecut. Nu există un motiv anume, ci doar se întâmplă.
Iar bătrânii mor că sunt... bătrâni? Ce așteptări ai, să trăiască o veșnicie?