| SimSimi152 a întrebat:

De ceva timp zilnic imi curg cateva picaturi de sange...saptamana care vine trebuie sa imi vina menstruatia si tin sa mentionez ca iau pastile ca sa imi vina regulat si de cand am luat pauza de o saptamana dinainte sa vina imi curg picaturi de sange...Este normal? Pot sa fiu insarcinata si din aceasta cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DOOOPX a răspuns:

Din ce descrii sunt scurgeri vaginale anormale, maronii sau cu pete de sange proaspat, insa fara a fi la menstruatie.

Adesea jena fata de medicul ginecolog, teama sau lipsa timpului le impiedica sa se prezinte la medic. Din pacate insa prea putine femei stiu ca aceste sangerari, desi nu sunt neaparat spectaculoase, pot trada boli grave sau pot avea de asemenea urmari foarte grave.

Aceste sangerari vaginale anormale pot avea diverse cauze, unele mai putin grave, altele insa chiar de urgenta medicala: rani pe col, negi genitali la nivelul vaginului sau colului, polipi la nivelul uterului, sarcina ectopica (de exemplu localizata la nivelul trompelor uterine si reprezinta o urgenta medicala), tulburari hormonale (de exemplu de la anticonceptionale), rani de col cauterizate in antecedente si incomplet reepitelizate, cancer de col uterin, infectii din sfera genitala, parazitoze (tricomonaza) s-a.m.d.

Ar fi bine sa consulti un ginecolog.
Succes!

| SimSimi152 explică (pentru DOOOPX):

Am vorbit cu ai mei.O sa merg saptamana care vine la ginecolog sa vada ce este cu aceste scurgeri si sa imi recomande alte pastile.Pastilele acestea sunt destul de tari si le iau din cauza mamei, fara sa fi consultat un doctor.Si cred ca este din cauza tulburarilor hormonale