| Rissa0909 a întrebat:

De ceva vreme ma confrunt cu gingivita. Dupa fiecare detartaj gingiile incepeau sa isi revina insa la scurt timp reveneau simptomele. De data aceasta a fost cam* la fel. Gingiile incepusera sa isi revina, doctorul stomatolog m-a chemat in repetate randuri pentru aplicarea unui ulei care, ar ajuta la vindecare, insa la mine a fost invers. Pentru ca gingiile ( in special cele de la dintii de sus) sau reumflat. Singura diferenta este ca nu mai sangereaza, iar culoarea lor a devenit roz din rosul inchis. Insa tot umflate sunt... ce as putea face?
multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pasta de dinti Gennadent Argentum si clatit de minim 3 ori pe zi cu simt de raspundere cu Hofident Q10. Daca nu iti trece in maxim o saptamana, atunci eu sunt popa. Nu vorbesc din povesti, si au am avut probleme chiar urite rau. Cu combinatia asta ma simt excelent, daca revin la pasta de dinti "clasica" cu fluor, spumant, si alte rahaturi, in maxim o saptamana iar sunt praf.

| ALGator a răspuns (pentru KodrutZ):

Hm, cu tot respectul...
> GennaDent - Argentum Pasta de dinti cu Argila, Cupru Si Argint Coloidal
> Nu contine fluor.
Cu ce sunt mai "naturale" cuprul si argintul decat fluorul? Ce efect pe termen lung are introducerea zilnica in corp a acestor metale? Se elimina sau se acumuleaza si concentreaza in anumite parti ale corpului?

Directia Medicala Suedeza de exemplu recomanda cu tarie folosirea pastelor de dinti cu fluor ca principal si de fapt unic remediu (substanta) pentru prevenirea cariilor si decalcifierii smaltului. Se pot insela si ei, dar cel putin sunt actori neutri. Gennagent, Hofident, ca si Colgate si toti ceilalti sunt negustori. Nu vor recomanda niciodata altceva decat produsele lor "naturale". Nu pot fi crezuti pe cuvint fara o a doua opinie impartiala.

| KodrutZ a răspuns (pentru ALGator):

Nu lucrez la ei, pe mine practic m-a salvat de popa combinatia asta. De la fluor m-am pricopsit cu o gingivo-stomatita ulcero-necrotica de numa'-numa'. Analizele imi ies bine, dar cum ma spal de 2-3 ori cu asa ceva, incep sa am ulceratii pe mucoasa bucala/mi se inflameaza gingiile. Nevasta-mea avea ceva dureri de dinti/gingii si a ajutat-o si pe ea foarte mult schimbarea asta de la fluor la non-fluor.
P.S. De citit - http://www.casabio.ro/......oastre.htm

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

A, da, si daca Gennadent ar fi negustori, ar vine produsele lor de 10 ori mai scump. Fiindca chiar as plati de 10 ori mai mult pe ele, si cu siguranta nu sunt singurul.

| ALGator a răspuns (pentru KodrutZ):

Multumesc! Nu contest ca pot exista alergii inclusiv la fluor, ceeace ar implica renuntarea la el.

Lasind laoparte alegerea produselor dentare, mi se pare de baza executarea ritualului de indepartare mecanica zilnica, sistematica, pe suprafata dintelui, a gingiilor si in spatiile dintre dinti.
Este un princiu tehnologic cunoscut ca pentru a scapa de ceva trebuie pe cit se poate mai intii sa dai laoparte "grosul" inainte de a folosi mijloace mai fine, detergent etc.

| KodrutZ a răspuns (pentru ALGator):

Corect, dar mai e si problema in care indepartarea mecanica repetata duce la sensibilizarea unei zone. La fel cum nu se recomanda epilarea si folosirea indelungata a produselor epilatoare chimice in zonele sensibile, la fel mi se pare si detartrajul samd. De multe ori fac mai mult rau. Ideea e ca sunt sanse mult mai mici sa iti faci rau cu combinatia mentionata de mine decat cu Corsodyl/Listerine/samd+nu-stiu-ce pasta pentru albire cu fluor.

| ALGator a răspuns (pentru KodrutZ):

Ca sa separam putin cauzele si efectele :-)
Cauza primara a inflamarii gingiilor este actiunea bacteriilor care produc si acel tartru.
Secundar, poate fi o inflamatie mecanica in urma detartrajului. Detartrajul insa e un rau necesar care se face odata pe an. Riscul e mic ca oarece iritare mecanica pe gingii sa persiste mai mult de cateva zile. Eu nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme cu iritari ale gingiei permanent cauzate de detrartaj. Deci il exclud ca fiind o cauza, mai ales ca actiunea de indepartare mecanica a pietrei nu poate fi compensata prin aplicarea unor produse cosmetice fie ele bune sau rele.
Mai departe, ar fi poate posibila o reactie alergica la un anume produs chimic din componenta unei paste de dinti. Dar asta e o exceptie care trebuie confirmata de la caz la caz.
Cind am spus indepartare mecanica m-am referit la periajul zilnic, la care nu se poate renunta. E stiut insa ca nu trebuie periat energic, cu salbaticie.
Pastele de dinti obisnuite au aceeasi compozitie in mare. Un abraziv usor (praf de creta) si fluor.
Pastele de dinti cu "albire" au in plus praf de cuart. Nu fluorul albeste. La teste facute de reviste de specialitate a rezultat ca acest cuart produce zgirieri in diferite grade ale smaltului. Avem de a face cu un glaspapir.
Dar sa excludem pastele de dinti cu albire din discutie. Ele nu fac parte din recomandarile de baza pentru igiena.

| ALGator a răspuns:

Odata sau de două ori pe zi se curăță spațiul dintre dinți pînă sub gingii cu periuță specială, mărime adaptată la spațiul dintre dinți. Marimile 0, 6 sau 0, 7 se potrivesc cam la toti.
Daca doare sau iese sange la periaj intre dinți trebuie insistat nu renunțat. Înseamnă că sunt bacterii.
Asta trebuie facut zi de zi intre igienizari, ca si periajul dintilor si gingiei.
Vezi rezultate după 2-3 săptămâni.

Gingii umflate (?) poate trebuie să le vadă stomatologul.

| Celcareajuta a răspuns:

Poti sa mai incerci sa clatesti 1-2 minute de 2x pe zi Apa calda saturata cu sare - e posibil sa nu rezisti la inceput dar cresti durata constant

| Edisor27 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consultii un medic.

| Rissa0909 explică:

Am fost la stomatolog. De aceea am si spus ca a folosit un ulei care mi la aplicat pe gingii insa nu a avut nici un efect.

| ALGator a răspuns (pentru Rissa0909):

Nu am gasit nicaieri ca este recomandat acest ulei si cum se cheama.
Nu conteaza... Gingivita este cauzata de bacterii care formeaza un strat invizbil pe suprafata dintilor si gingiei (numit si placa, cam impropriu de fapt). Trebuie luptat cu aceste bacterii zilnic, asa cum am scris mai sus. Gindeste-te ca sunt multe (chiar daca nu se vad). Ca sa ai spor trebuie sa le indepartezi tot timpul, nu sa dai cu smacuri si medicamente. E ca si cum ai curata curtea, trebuie sa pui mina pe matura sau aspirator. Nu poti scapa de gunoi dind cu spary ca ramane tot pe loc.
Succes!