| hanesalin a întrebat:

deci sa incep cu inceputul.In octombrie 2009 mi-au aparut bubite pe piele care imi dadeau senzatia de mancarime si de intepatura dupa nici o saptamana aceste bubutie s-au transformat in blande care au aparut pe tot corpul inclusiv pe fata, dupa o vizita la doctorul de familie mi s-a spus ca am urticarie si ca e din cauza lipsei de calciu, mi-a facut calciu in vena si rezultatul a ramas acelasi.am consultat un doctor homeopat care mi-a prescris un tratament cu diagnostic paraziti intestinali.Am urmat tratamentul iar in aprilie deja nu mai aveam nici macar o bubita sau vreo mancarime, disparusera aceste bubitze brusc dupa ce am luat o pastila de durere de cap si anume tador, dupa ce luasem pastila respectiva mi-au aparut blande foarte mari iar a 2-a zi cand m-am trezit nu mai aveam nici macar una si de atunci si pana la sfarsitul lui mai nu am mai avut. Din mai iar au inceput sa apara, am decis sa-mi fac analizele pentru scaun si mi-a iesit ca am oxiuri. m-am dus la doctorita de familie si mi-a prescris vermox respectiv telfast, imediat dupa vizita la doctor am plecat la mare 7 zile, in prima zi am mancat un chebab si m-am umplut iar.Inainte sa ma intorc acasa am vizitat lacul techirghiol si m-am facut cu namol, urmatoarea zi nu am mai avut chiar nici o blanda nimic. Urmatoarele zile mi-am facut iar analizele la scaun si nu mai aveam oxiuri.Toate bune si frumoase pana dupa o saptamana, cand au reaparut, ideea e ca mai putine dar au fost.Acum sambata, nu stiu din ce cauza, datorita oboselii, stresului sau a faptului ca de 2 zile am manacat pizza au aparut iar multe pe corp, duminica fara sa fac nimic nu mai aveam decat foarte putine.Aseara am mancat shaorma si pizza, dimineata am avut, dupa masa nu mai aveam. Ce sa mai stiu sa fac? care poate sa fie cauza? am urmarit aproape tot ce am mancat si nu mai am idee ce sa fac? va rog sfatuiti-ma.stiti un remediu pentru urticaria asta, pentru ca deja disper, au trecut atatea luni si prea putin mi-a trecut.multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o urticarie cronica. Principalul tratament este regimul. Macar 6 luni trebuie sa mananci numai mancare gatita in casa, proaspata, fara mezeluri, conserve de orice fel, in principal carne fiarta sau inabusita si legume fierte. In plus, multe lactate. E foarte important ca macar 6 luni sa nu sari nici macar o data peste regim. Adica orice feile de salam, pizza sau alta prostie, te aduce de unde ai plecat si trebuie sa reiei regimul de la zero. E foarte greu de tinut, dar are efecte excelente.

| Zenithf a răspuns:

Esti sensibil la un alergen sau la mai multi. La aditivii alimentari din produsele fast food, sau la maioneza, la secretiile produse de oxiuri s. a.
Dupa cum zice mikypiky, cel mai bine este sa mergi sa-ti faci analiza sa vezi la ce ai aceasta sensibilitate. Iar pana ajungi acolo, sa nu mai consumi preparate din comert, cel putin 40% din alimentele pe care le consumi sa nu fie tratate termic, nu condimenta cu vegeta si alte condimente din comert, care contin substante artificiale, la fel cu sucurile, consuma numai suc de la storcator.

| mihaibrasov a răspuns:

In mod evident e o reactie alergica la anumite produse alimentare. S-ar putea inca sa ai oxiuri si nu scapi asa usor de ei. E bine sa repeti si analizele pentru oxiuri, pentru ca uneori pot iesi, alteori nu...

| dichi a răspuns:

Iti recomanda un tratament naturist cu ceaiuri pentru a preveni anumite afectiuni. poti sa le achizitionezi de pe siteul http://www.tratament-naturist.com.ro

| mikypiky a răspuns:

Fa-ti analize la un alergolog. Poate faci alergie la ceva si nu stii bine la ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sar putea sa ai o alergie. Asa m-am trezit si eu cu niste bubite mici care ma mananca. m-am dus la doctor si mi-a spus ca am raie. mi-a dat solutie m-am chinuit ceva timp cu ea pentru ca ma ardea pielea de la ea apoi am mers la alt doctor si mi-a spus ca am alergie si ca trebuie sa iau anumite pastile sau sa fac injectii am luat pastile si degeaba nu ma ajuta cu nimic cum mananc ceva ce nu am voie imediat apar bubitele si ma mananca... ar trebui sa mergi la mai multi doctori sa vezi ce parere au sau sa incerci sa observi de la ce iti apar bubite ( ce mananci )

| hanesalin explică:

Buna.multumesc mult pentru raspunsuri.de cateva zile si mai exact de cand am inceput sa mananc mancare preparata si nu fast food nu-mi mai aparusera...problema e ca de ieri mi-am pus in cap sa slabesc cateva kg si nu mai mananc nimic cu paine.ieri am mancat ciorba de perisoare mai exact 3 perisoare si cativa cartofi in punga magica si am baut 2 pepsi la 0. 2. dimineata m-am trezi iar cu ele...inafara de faptul ca eram stresat ca azi aveam mult de lucru dar nu mai stiu ce sa cred.Cred ca voi merge sa-mi fac analizele sa vedem, dar nu stiu ce sa mai cred acum.ms mult pentru raspunsurile voastre