| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am facut analizele la sange, iar eozinofilele mi-au iesit la o valoare de 6.76 %. Am rar mancarimi ale anusului si mancarimi ale nasului. Am consultat doctorul si mi-a spus ca am lambrii si mia prescris o reteta cu Zentel, 400 mg pe zi. o pastila dimineata si una seara. Fac acest tratament de 2 zile. Inainte sa fac acest tratament mergeam des la baie dar de cand am luat pastilele cred ca sunt constipat. Credeti ca sunt neaparat lambrii sau este posibil sa fie crescute si din alte cauze. Mentionez ca la analizele anterioare aveam 3, 25 %, iar acum au crescut la 6, 25. Sunt ingrozit de ce am vazut pe net si cat de mari pot sa fie unii ( lambrii )... ar trebui sa ma imi fac griji ca am si eu asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ia tratamentul si vei scapa. E foarte posibil sa ai un parazit intestinal. Atentie! Trebuie sa se trateze si persoanele cu care locuiesti in casa si folosesti aceeasi toaleta.

| klary a răspuns:

O analiza coproparazitologica ar putea arata felul parazitului pe care-l ai. Daca il ai. Fiul meu (12 ani) are 12 % dar el are astm bronsic pe fond alergic. Te-ai gandit ca poate dezvolti o alergie? Zentelul e un medicament foarte nenorocit ataca ficatul, macar daca stiai sigur pentru ce il iei. Sanatate