| Ioana0609 a întrebat:

Din luna aprilie, mai exact de pe data de 8 nu mi-a mai venit menstruatia. Mentionez ca nu am ciclu regulat iar de pe data de 25 mai timp de cateva zile am avut niste scurgeri maronii. Care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xutza a răspuns:

E doar un semn ca ar trebui sa vina. Daca ai facut teste stai fara grija. Am avut si eu scurgeri maronii inainte de menstruatie cu cateva zile. Luna asta ar trebui sa revii la "normal".
poate a fost o perioada mai stresanta pentru tine si asta a dus la lipsa menstruatiei din luna mai. Nu te ingrijora! o sa fii bine! Doar ai rabdare.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la un medic ginecolog, iti va prescrie tratament sa ai menstruatia la ciclu intervale regulate.
Daca esti minora, atunci mergi impreuna cu mama.

| xutza a răspuns:

Am 21 de ani si nu mi-a venit menstruatia timp de 5 luni... Am fost la ginecolog. Mi-a spus ca mi s-a intamplat asta datorita stresului si a alimentatiei ( dieta ). Mi-a prescris anticonceptionale pentru reglarea ciclului si ma simt mult mai bine. Vine exact la timp. Ar trebui sa ceri sfatul unui medic... Poti merge si la mediul de familie ca sa discuti cu el fara sa dai bani.
Daca ai intretinut relatii sexuale, ar trebui sa faci totusi macar doua teste de sarcina...
Succes!

| Ioana0609 explică (pentru xutza):

Eu am 17 si mi s-a spus ca pana la 18 sa nu fac nimic in privinta asta, sa astept sa mi vina menstruatia fara pastile. pe 1 mai am avut primul contact din viata mea. neprotejat..nu si a dat drumul in mine. am facut test pe 19 mai, 22 mai, si 5 iunie. toate negative. dar m-a tulburat putin acea scurgere maronie din luna mai. sa fi fost vorba de menstruatie dar intr o cantitate mai mica?

| DenisaDeni11 a răspuns (pentru Ioana0609):

Poate fi o dereglare hormonala minora, poate fi o sangerare in urma primului act sexual, plus faptul ca esti foarte stresata influenteaza menstruatia. Daca nu te doare nimic si nu ai altfel de simptome si Daca testele au iesit negative nu iti face griji. O sa revii la normal.

| Ioana0609 explică (pentru xutza):

Multumesc mult pentru tot.Am facut test si saptamana aceasta, joi. ( 21.06. 2018) si tot negativ a iesit. Citisem pe net si am vazut cazuri in care nu le iesise la test ca sunt insarcinate si erau. dar am deja o luna si 3 saptamani de la contact, testul l am facut corespunzaror. din prima urina de dimineata desi puteam in orice perioada a zilei, l-am lasat 7 minute.

| xutza a răspuns (pentru Ioana0609):

E doar un semn ca ar trebui sa vina. Daca ai facut teste stai fara grija. Am avut si eu scurgeri maronii inainte de menstruatie cu cateva zile. Luna asta ar trebui sa revii la "normal".
poate a fost o perioada mai stresanta pentru tine si asta a dus la lipsa menstruatiei din luna mai. Nu te ingrijora! o sa fii bine! Doar ai rabdare.