| ralucaralu11 a întrebat:

exact dupa ovulatie am inceput sa am o sangerare usoara maronie care ma tine de 4 zile.

mentionez ca am avut contacte sexuale neprotejate. Se poate vorbi de sangerare de nidatie sau sangerare la ovulatie avand in vedere ca dureaza asa mult?

Pana ajung la control imi puteti spune daca v-ati mai confruntat cu asa ceva?

multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| veverushca a răspuns:

Atunci cand ovulul este eliberat din folicul, uneori apar mici rupturi foliculare, si de aici poate aparea o sangerare minora, unele femei au asa ceva si nu este nimic grav. Pe de alta parte schimbarile hormonale din perioada de ovulatie pot aduce cu ele mici sangerari. Vorbind despre sangerarea de nidatie, aceasta are loc la implantarea embrionului, de obicei la o distanta de 6-12 zile de la fertilizarea ovulului ori daca tu ai avut acele sangerari exact dupa ovulatie nu are cum sa fie vorba de nidatie. Deci dupa mine nu este vorba de sarcina.

| ralucaralu11 explică (pentru veverushca):

Asa m-am gandit si eu ca nu aveam cum sa raman fix la ovulatie, avand in vedere ca eram in perioada nefertila la mom. contactului. Dar nu e cam mult totusi 4 zile? Ovulatia e trecuta de mult.

| veverushca a răspuns (pentru ralucaralu11):

Nu este mult, acele scurgeri se pot intinde pe o periaoada de la 2 la 6 zile si stai fara grija, nu esti singura care ti se intampla asa ceva.