| HUAWEHUAWE a întrebat:

Buna ziua.
Exista operatie de scoatere a timpanelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu ce te-ar ajuta asa ceva?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum ti a trecut prin cap asa o tîmpenie? Timpanele sunt viale in organism fara ele nu vei mai auzii niciodata, dopul de ceara se scoate din urechi, si daca ai otita se trateaza trompa lui eustachio, dar nu se scot timpanele, amigdalitele si polipii da, le poti scoate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar face asta cineva?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Fără ele nu mai auzi.

| johnnny123 a răspuns:

O operație de scoatere a creierului nu te interesează?

| ReddY25 a răspuns:

Nu e recomandat

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, și nici nu o sa existe vreodată. Numai dacă vrei să rămâi surd.

| Num?numescBrBr a răspuns:

Acestea sunt esențiale pentru auzul normal și nu trebuie îndepărtate fără o indicație medicală specifică.

În anumite condiții medicale, cum ar fi otita medie cronică sau infecții recurente ale urechii, poate fi necesară o intervenție chirurgicală pentru a îndepărta sau repara timpanul. Acest tip de intervenție chirurgicală se numește timpanoplastie.

Trebuie să discuți cu un medic specialist ORL înainte de a considera orice tip de intervenție chirurgicală pentru a afla mai multe despre opțiunile disponibile și pentru a determina dacă intervenția este necesară și adecvată pentru situația ta specifică.