| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Foloseste cineva Dexocalm? Daca da, spuneti-mi parerea voastra despre el, daca e bun in starile de anxietate sau atacuri de panica. Vreau sa stiu daca a functionat la voi.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca anxietatea ta e puternica ca intensitate atunci dexocalm e apa de ploaie. ar trebui sa te duci la un psihiatru bun, daca nu e puternica iti recomand sa mergi la un psiholog, psstilele te vor face legume si e vrajeala ca vindeca, nu vindeca nimic, ci doar calmeaza. dupa ce le intrerupi bolile revin cu o intensitate si mai mare... psihologul nu face miracole daca in creier s-a produs un dezechilibru chimic deci e o dilema nici cum nu e ok.
eu am anxietate foarte puternica si iau pastile chimice putsrnice nu ce zici tu acolo si tot nu imi calmeaza anxietatea, doar xanaxul o calmeaza, deci depinde cat e de severa anxietatea, in ce momente se manifesta anxietatea are la baza frici nejustificate, fictive. eu am doar cand ies afara poate tu o ai tot timpul ..nu prea ai dat prea multe detalii incat sa te putem ajuta.

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru anonim_4396):

Buna! In primul rand, nu am tot timpul aceasta stare. Imi desfasor activitatile zilnice, ies afara, comunic, am iubit cu care stau impreuna, am oameni aproape mie cu care ma inteleg. La mine e altceva, am avut o criza de fiere sa zic asa prin luna aprilie, am fost la medic mi-a dat pastile+ xanax (aveam stari de neliniste), iar de atunci mereu cand ma doare ceva (chiar daca nu e grav) incep sa ma panichez. Daca ma doare stomacul sau burta, incep sa ma sperii ca poate fi ceva grav si iau repede o pastila de stomac sau depinde ca ma doare.
Simptomele mele cel mai des sunt: greata, ameteli, constipatie, iar aceste stari cand ma mai iau atunci se declanseaza starea de neliniste.
Si mereu ma gandesc ca daca maine imi e rau...
Cam asa se manifesta la mine, mai mult pe partea fizica. Dar, repet, nu mereu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Am inteles. anxietate ta e organica se intampla ca de la fiere sa se declanseze anxietatea, trebuie sa tratezi fierea fiindca de acolo vin problemele, trebuie sa ai grija mare la alimentatie sa eviti junk food, prajelile, mancarea condimentata, sucurile acidulate.
ai anxietate usoara, recomand ceai de sunatoare si poti lua si tratamentul naturist ca nu ai anxietate grava avand in vedere ca ai viata sociala. anxietate grea e aia cand de abia poti iesi din casa si vine ca pachet cu atacuri de panica aia e anxietate serioasa nu cum se autodiagnosticheaza unii de pe sici ca au anxietate grava laughing da ei se pot duce la scoala. deci recomand ceai de sunatoare oentru tine, multa sanatate! happy

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru anonim_4396):

Din fericire da e ceva mai usor, la inceput nu puteam dormi decat cu ceaiuri sau pastile de somn, dar de vreo 3 luni adorm fara nicio problema, adica nu am probleme cu somnul. Cateodata parca abia il astept sa vina?
Am avut si vreo 3 atacuri de panica, dar nu asa intense.
Sincera sa fiu la inceput am luat stresclin complex si emocalm...si chiar s-au ameliorat simptomele.
In luna august am luat o cutie de dexocalm pe care voiam sa o incep dar am zis sa mai renunt la pastilele acestea. M-au ajutat mult si pastilele cu b-complex. De aceea am zis acum sa incep dexocalmul, dar nu stiam cat de eficient este.
Multa sanatate si tie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Da, ti le induci tu singura datorita proiectiei mentale despre ce urmeaza sa se intample.iti proiectezi la nivel subconstient ca ti se va face rau sau ca vei avea un atac de panica, trebuie sa ramai in starea de prezenta nu sa te gandesti la trecut sau viitor corpul traieste ceea ce tu gandesti si asa apar simptomele, boala nu exista da simptomele da. trebuie sa iti reautoeduci tiparul gandirii anxios.

| Iuliana_Andreea_1996 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult de sfaturi! Chiar am sa pun in practica!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Bravo! asa sa faci.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu te mai minti cu pastile de astea din plante care de obicei induc o usoara stare de calmare, pentru ca nu sunt ceea ce trebuie.
Singurele medicamente care or sa te ajute sunt cele date in baza unui diagnostic de medicul psihiatru, de ce nu te vor si vindeca in timp.
Iarasi ma repet aceste dezechilibre din creier nu le rezolva niciun psiholog cu vorbele lui ci le rezolva tratamentele medicamentoase care apropo fiind jumatate din pret compensate te vor ajunge de multe ori mai ieftin decat aceste pastile din plante care sunt apa de ploaie si nu fac nimic.
Nu inteleg de ce apar pe piata astfel de "medicamente" miraculoase din plante care nu au niciun efect asupra cuiva cu afectiune, poate doar asupra unei mamaite care adoarme tarziu cand vede telenovela dar in rest chiar nu le vad rostul pentru care jecmanesc oamenii cu produsele lor din plante care apropo nu-s nicidecum naturale cand ele rezista 2-3 ani de zile, ci tot cu prafuri si conservanti sunt facute ca altfel nu ar rezista atat, ar mucegai in cutia aia vidata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bun decat daca vrei niste efecte secundare. Nu lua asa ceva.Anxietatea si atacurile de panica se trateaza la un psiholog bun.

| Dana2103 a răspuns:

Daca ai probleme nervoase ca atacurile de panica, du te la un psihiatru
Asta e apa de ploaie...paducel,hamei

| ALEXXXL19 a răspuns:

M-am operat în Cehia acum doi ani de melanom malin in metastaza 7-9 operați și un an de injecți nu știu nici acum limba îți dai seama prin câte am trecut atunci când eu nici acum nu știu să vb cehă nu înțelegeam ce ziceau doctori deloc

| ALEXXXL19 a răspuns:

In timpul tratamentului am avut stări de sinucidere așa că ia spunem problemele tale de sunt așa de grave

| alondrakiss a răspuns:

Off,iei asa ceva...Si eu am luat o gramada.Cred ca te ajuta sa te calmezi.