| Jamal25 a întrebat:

Buna ziua!
In primul rand as vrea un pic de ajutor! sunt dependent de canabis...
Povestea mea a inceput cam acum vreo 9 ani cand un prieten a venit de la facultate cu un plic de etnobotanice.De obicei fumam doar in weekend iar dupa o perioada s-au inmultit zilele pana cand am stopat afland cat de nocive si periculoase sunt.Problema este alta,am in inceput cu naturale ca cica sunt mai bune(nu exista drog bun,toate fac rau si iti distrug viata si sanatatea) si acum nu mai pot scapa de ele, simt nevoia sa fumez in fiecare zi si nu stiu cum sa scap de aceasta dependenta care ma afecteaza in fiecare domeniu.
Poate unii ar zice du-te in *** de drogat, dar piate sunt si oameni care ma pot ajuta cu un sfat ca sincer chiar vreau sa o termin cu ele...si culmea cand nu fumez am numai drogruri in cap, ma gandesc doar la asta, iar cand sunt sub influenta lor stiu ca nu e bine ce fac imi dau seama ca e grav si spun ca nu le mai ating...
A mai trecut cineva prin asta si ma poate ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Trebuie sa scazi constant cantitatea pe care o fumezi si sa maresti intervalele de pauza, adica daca acum fumezi in fiecare zi propune-ti sa fumezi o data la 2-3 zile, dupa doar o data pe saptamana si tot asa, in acelasi timp scazand si cantitatea.Asta o sa iti mai scada toleranta incet incet si in cateva luni vei putea sa renunti complet. Poate dura ceva timp procesul asta, dar avand in vedere ca ti-ai obisnuit corpul cu substanta asta timp de atatia ani nu ai cum sa renunti busc fara niciun fel de ajutor.Dar cu cat vei fuma mai putin, cu atat vei avea mintea mai limpede si vei putea sa te concentrezi si pe alte lucruri iar asta iti va da mai mult control asupra impulsului de a fuma.E ca un cerc vicios, numai ca in cazul asta rezultatul va fi unul pozitiv.

7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Este un viciu foarte pacatos care da un fenomen de sevraj extrem de urat cand incerci sa te lasi, de aceea si dificulatile intalnite in procesul de a renunta la asta. Nu e imposibil sa renunti singur, prin vointa si autocontrol, dar sansele cele mai mari sa reusesti sa te lasi de acest drog sunt daca apelezi la ajutor specializat. Exista de la specialisti psihologi pana la grupuri de intrajutorare si centre de dezintoxicare destule metode care sa te ajute sa te lasi. Daca vrei mai multe detalii despre asta pot sa te ajut sa cauti mai multe informatii si eventual un centru in apropierea localitatii tale.

| Jamal25 explică (pentru CuriousStuff):

Locuiesc in Londra, cred ca as putea gasi, dar totusi vreau sa cred ca nu trebuie sa merg la clinica

| CuriousStuff a răspuns (pentru Jamal25):

Cum ti-am spus, e posibil sa te lasi si singur, dar iti trebuie un autocontrol de fier si cam 3-6 luni sa te simti extrem de rau dar totusi sa rezisti. E destul de greu sa reusesti pe cont propriu, e mult mai usor daca poti comunica deschis cu cineva despre asta, eventual sa ceri sfatul cuiva care a trecut deja prin asta. Nu am experienta directa cu asta dar sunt student la facultatea de medicina deci nu vorbesc abureli.
Daca ai incercat pana acum sa te lasi si nu ai reusit singur eu zis sa iti iei "frica" in dinti si ceri ajutor.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Ba tu vb. serios ca esti dependent de marihoana? esti primul pe care il aud cu asa ceva happy nu mai fuma etnobotanice ca de la alea ti se trage

| Jamal25 explică (pentru Ionut_Sur_1987):

Nu fumez etnobotanice, e canabis din cultura proprie sau din amsterdam(nu locuiesc in Romania)

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Habar nu ai ce ai fumat prietene dar sigur nu ai fumat iarba... ai grija cu asa zisi prieteni!

| Jamal25 explică (pentru Ionut_Sur_1987):

Ba da, iarba, ti-am scris mai sus
Iarba si uneori skunk, care e tot iarba(presupun ca stii cum se obtine)