| diesel94 a întrebat:

M-am trezit acum cu o durere la o masea plombata dar putin rupta plomba, e veche de vreo 6-7 ani si nu am mai avut dureri la ea pana acum. Ce poate sa fi provocat durerea? o simt umflata si cand o ating ma doare rau de tot dar si cand nu o ating tot ma doare. Ce sa fac pana marti? doar atunci am programare la dentist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ia un diclofenac 50 mg daca ai peste 12 ani, calmeaza durerea.Multa sanatate!

| gigite a răspuns:

Te doare ca a facut o infectie, MEDICUL iti va da augmentin - si se va retrage si umflatura si durerea cea grea!

Bafta! la mai putina durere!

| Emanuel2k14 a răspuns:

Iti pot da un raspuns ca sa te lase maseaua cu durerea in cazul in care nu ai luat nici un calmant. Ce-ea ce iti voi spune eu este o metoda folosita de bunici nostri care nu aveau calmante.
In cazul in care ai ceva Tarie in casa gen GIN, Votak, Vinars, Tequila, Tuica, ceva tare dar nu spirt medicinal ia o gura asa mai calumea si tine pe maseaua care te doare timp de cateva minute 4-5 de preferat. da sa nu inchiti ca nu ai facut nimic laughing Dupa poti arunca taria. Maseaua iti va amorti si nu te va mai durea cave timp. Sper ca am fost de ajutor.

| Monica1love2like a răspuns:

Pai... mergi la farmacie, ii prezinti situatia [de cat timp te doare, ii spui ca e plombata...] si ceri ceva medicament pentru inflamatii la dinti. Daca e foarte grav mergi la urgenta crying

| cristiana192000 a răspuns:

Incearca sa mananci doar mancare moale si nu forta dintele daca te doare, e clar ca plomba ta trebuie inlocuita, cine stie. poate s-a spart din dinte mie asa mi s-a intamplat. Sper ca te-am ajutat