| k3zZar a întrebat:

Ma tot doare gatul tare de 2 zile, ce pot sa fac? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sirop de tuse, nurofen, să nu bei prea rece sau prea fierbinte, să nu vorbești prea tare ci doar în șoaptă, roagă-te la Sfântul Pantelimon.
https://a1.ro/......08855.html
Seara ia un prosop, înmoaie-l în apă rece și leagă-te cu el la gât.
Peste el mai leagă-te cu ceva roșu, căci culoarea roșie alungă microbii.
Seara prăjește în toaster pe poziția 5 două felii de pâine integrală. Ia un cățel de usturoi, freacă-l pe pâine, și picură pe pâine câteva picături de ulei de măsline. Dacă nu ai ulei de măsline, și untura de porc e bună, untul, nu.
Ia un ou. Separă gălbenușul, freacă-l cu zahăr. Bate albușul bine.
Ia un pahar de lapte, încălzește până la fierbere. Ia de pe foc. Amestecă oul frecat. Apoi cu pune în el albușul bătut, și amestecă până se coagulează. Lasă să se răcească până e doar călduț. Bea cu înghițituri mici.
Dacă nici așa nu îți trece, încearcă metoda japoneză prin care, ori te vindeci. ori nu.
48 de ore, nu bei și nu mănânci nimic.

7 răspunsuri:
| danaieladaniela a răspuns:

Buna sa iti iei un sirop special de la farmacie

| k3zZar explică (pentru danaieladaniela):

Multumesc! Functionaza si cu pastila de supt gen tantum verde?

| Simpatic a răspuns (pentru k3zZar):

Functioneaza si cu strepsils, tantum verde si alte asemenea dar depinde ce probleme ai, daca e doar un rosu in gat da functioneaza aceste daca ai de exemplu coptura pe amigdale nu functioneaza absolut nimic ci doar 5-10 zile de antibiotic la recomandarea medicului.

ps: m-a facut sa rad persoana cu rugatul la sfinti... vorba aceea pana la Dumnezeu te mananca sfintii. sunt curios cati se roaga la sfinti si se vindeca instant, hai sa ne rugam acum la sfinti cand suntem raciti ca sigur va trece de la sine.

| k3zZar explică (pentru Simpatic):

Multumesc happy Seara faina!

| Simpatic a răspuns (pentru k3zZar):

Cu placere