| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea astazi a aflat ca are varicela (azi i-au iesit bubele) ieri n-avea nimic doar ca se simtea rau si tot ieri am pupat-o de cateva ori, exista posibilitatea de a lua si eu? Pana acuma nu am avut niciodata varicela, exista vreun medicament sa ma apere, sa nu iau si eu? Dau Funda, ajutati-ma va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Satoko a răspuns:

Salut! Si eu am varicela acum si am fost consultat de medic, din cate am inteles varicela este contagioasa cu 4 zile inainte sa apara bubele si 4 zile dupa ce apar. in primele 4 zile cand incep sa apara bubele se dezvolta, iar dupa 4 zile o sa inceapa sa se vindece... eu dorm in acelasi pat cu fratele meu si el a avut prima data cum i-au aparut m-am mutat in alta camera dar degeaba tot am luat. daca ai intrat in contact cu mama ta si chiar ai luat dureaza 2 saptamani sa se instaleze virusul si abia pe urma o sa iti apara bube. nu exista tratament din cate am inteles. daca iti apar bube incepe sa bei vin fiert, mananca acrituri de preferat, evita zaharul si cofeina. singurul tratament ce l-am primit eu a fost " Mixtura Mentolata " esto o substanta care se administreaza peste bube dupa ce apar si ajuta sa ti se diminueze mancarimile si sa te vindeci mai repede. p.s. dupa aparitia lor sa evitati soarele si vantul. incep niste mancarimi foarte urate.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

O sa iei si tu daca nu ai avut[cam pe cand se vindeca mama ta, o sa-ti apara si tie]

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu exista asa ceva; daca faci varicela nu-i nici o nenorocire, vei suporta boala mult mai usor decat mama ta.

| secretlove2014 a răspuns:

Nu exista medicament care sa impiedice aparitia varicelei, dar poate ai noroc si nu ti apare si tie, spre exemplu sora mea a facut varicela si eu nu, depinde de organism

| Dannnniiii a răspuns:

Nu exista medicament care sa te apere, si persoana respectiva este contagioasa si inainte de a-i iesi bubele( in perioada de incubatie).
Probabil ca o sa-ti apara in 2 sapatamani, sau cam asa.