| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua.

Mi s-a dat venlafaxina și spitomin de 10 mg, pe schema de tratament medicul o menționat sa iau una dimineața odată cu venlafaxina. Ar fi mai ok sa iau 2? Adică o pastila dimineața și o pastila după masa? Pentru fobie sociala? Sau e suficient doar o pastila de spitomin? Am anxietate sociala serioasa și sunt puțin confuz. Medicul o zis ca pot lua și după masa spitomin sau doar o pastila dimineața.

Este spitomin eficient pentru anxietate sociala? Am încercat și anxiar și nu își făcea deloc efectul, doar xanax cât de cât ameliora simptomele dar ma molesea /adormea.

Userul mosotti mi-o spus mai de mult de spitomin ca ar fi bune pentru anxietate
E incredibil asa ceva cât de paradoxala e situația, am depresie de 17 ani și s-a ameliorat considerabil pana când sa nu ma cert cu cineva cu care nu trebuia sub nici o forma sa ma cert, dar tot sunt ok pe depresie, doar o luna de zile am luat venlafaxina și m-a ajutat enorm pe depresie, culmea e ca le-am întrerupt (nu am avut bani) și tot eram /încă sunt ok pe depresie, dar anxietatea sociala o am de 3 ani, s-a declanșat de la un eveniment neplăcut cu un cocalar, dar nu se ameliorează deloc, am încercat seroxat care de altfel mi s-a spus ca e cel mai bun pentru anxietate sociala și nu își făcea deloc efectul, am avut noroc cu xanax. Deci e ciudat, sa ameliorat depresia care o am de 17 ani, și nu se ameliorează deloc anxietatea orice tratament as lua.

Credeți ca ma poate ajuta spitomin la o anxietate asa grava? Care se manifesta și fizic? Sa iau o pastila sau doua?

Mai e o chestie psihologica ce îmi da bătăi mari de cap, cei din zona și-au dat seama ca am probleme (sa văzut după cum ma manifestam când ieșeam și după chip ca eram speriat) și se uita atent uneori pe mine, știu ca am probleme și când se uita atent începe corpul sa tremure. Cum pot combate acest lucru? Din păcate lângă mine e un bar și vin numai bețivi, cocalari, pușcăriași, Rromi și când ii vad ma ia anxietatea, dar câteodată ma face sa devin foarte iritat, mi-i lehamite când ii vad. Ei știu ca am probleme și uneori se uita pe mine sa vadă cum ma manifest, ca au sesizat ca tremur puțin.

Care ați studiat psihologia răspundeți va rog, cum pot scăpa de aceste temeri /emoții foarte puternice când ies în public? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdrienWH a răspuns:

Salut! Imi pare rau sa aud prin ce ai trecut! Spitomin din cate vad, este un medicament pentru anxietate, iar venlafaxina pentru depresie majora. Aceste pastile, cel mai indicat ar fi sa le iei cum ti-au fost prescrise de catre medic si nu dupa ureche. Referitor la starile de anxietate, acestea sunt intalnite des si foarte raspandite. Nu exista persoana care sa nu fi suferit macar odata de anxietate. Singurul lucur care ne diferentiaza ca oameni, este ca unii vibreaza emotia mai intens decat altii. Cei care o vibreaza mai intens, sunt mai predispusi la anxietate, depresie, etc. Anxietatea o poti combate in mai multe feluri. Dar, din cate am inteles eu din intrebarea ta, stai langa un bar, unde se strang mai multi indivizi. Cand treci prin aceea zona sau cand te simti anxios, cel mai bine ar fi sa iti controlezi respiratia, facand exercitiide respiratie, ca sa te linistesti. Un alt lucru care te-ar putea ajuta sa scapi de anxietate, ar mai fi sportul. Miscarea in aer liber. O alergare, o plimbare cu bicicleta, orice.

Multa sanatate!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia exact cat iti spune. Si eu iau spitomin nu are efect mult aproape deloc dar este folosit cu antidepresivele pentru ca antidepresivul blocheaza indepartarea de serotonina si spitominu face un receptor de serotonina mai sensibil. Ia asa cum ti se spune poate mai putin la inceput. Eu am avut dureri de cap si spasme dar na nu pot sa spun ca sunt sanatos. E o senzatie naspa de la antidepresive cand iei prea mult si devii sensibil la orice lumina si orice sunet, e o durere de cap foarte enervanta si iti mai vine si greata. Poate o sa si dormi mai mult. De ajutat nu pot sa spun ca m-a ajutat, doar spitominul ca este anti anxietate dar am sa iau ceva mai puternic

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E ciudat. E mai ușor sa tratezi o depresie cronica, decât anxietatea. Nici la mine nu o mers nici un tratament pe anxietate.

Răspuns utilizator avertizat