| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Pot sa ma pensionez pe caz de boala daca sufar de psoriazis.Am 10 ani pe cartea de munca, si am 31 de ani.Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ai afectarea foarte severa a articulatiilor cu imposibilitatea de a mobiliza unele articulatii (in special ale mainilor), atunci psoriazisul nu-ti afecteaza capacitatea de munca, deci nu sunt motive de pensionare. Mai ales ca esti atat de tanara, la inceputul carierei si ar fi pacat sa iti curmi cariera atat de devreme pentru o boala cum e psoriazisul (neinvalidanta).

Abh
| Abh a răspuns:

Psoriazisul nu este o boala invalidanta si nici contagioasa ca sa eviti colectivitatea. daca serviciul tau actual te streseaza, cauta-ti altceva. in psoriazis conteaza mult sa nu fii stresat.sanatate!

| mioara a răspuns:

Intreaba dr de familie pentru mai multe informatii.

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

In primul rand o sa va convina pensia, care nu o sa sara de 450 lei in cel mai fericit caz dupa doar 10 ani vechime?

| Adolescentul a răspuns:

Sincer nu stiu ce anume sa spun sad dar important este ca dumneavoastra sa mergeti la forta de muncahappy si poate cei de acolo are sa va ajutehappy O seara frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inca poti munci.la greu.este o boala psihica pe fond de stres. dar se poate munci.nu fa ca varul meu care are hemoroizi si zice ca nu poate munci.asta e o caracteristica a rromilor sau a romanilor puturosi.imi pare rau dar asta e. daca vrei sa traiesti si inca bine, pune mana si munceste.

| dorinaugustin a răspuns:

NU este clar ca nu, tatal meu a avut o viata aceasta boala si nu i s-a permis pensionarea pe caz de boala! Asta-i sistemul...

| PsychoDLight a răspuns:

Pentru psoriazisul vulgar, poate va intereseaza asta http://tratament-psoriazis.urmatorulpas.com/tratament-psoriazis/