| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua!
Recent, am avut (și încă am) câteva simptome ce țineau, după spusele medicului, de plămâni (respirație greoaie, dureri în spate, transpirații, tremurat, rar tuse, etc), așa că am făcut o radiografie pulmonară, după care am mers la trei pneumologi, niciunul fiind capabil să îmi citească radiografia oferită pe CD (nu aveau programul necesar, aparent, iar mulți alții erau ocupați din cauza pacienților de covid), așa că mi s-a dat un tratament cu antibioticul Azitrox (5 zile), conform diagnosticului de pe foaia aceea primită odată cu radiografia. Am început tratamentul (acum este a patra zi), dar azi am fost să fac câteva analize, și pentru că de ceva timp au început să îmi amorțească mâinile și picioarele, să am membrele mai mereu reci, să amețesc și să îmi apară vene mov/albastre pe coapse și umeri (exact așa arată: https://images.app.goo.gl/tTjXqPew24hyhs216), am decis să fac și fibrinogenul (știam că ține de coagularea sângelui). Din păcate, am făcut aceste analize pe bani, nemaifiind fonduri, așa că nu le-am putut face pe toate și am și uitat de unele, cum ar fi VSH-ul, dar ultima dată când l-am făcut (2 februarie) era 22 (1h, valoare normală - 20) și 45 (2h, valoarea normală - 40). Fibrinogenul a ieșit 520, normalul fiind între 200 și 400. Ar trebui să mă îngrijorez? Știu că de la 600-700 ai risc de cheaguri de sânge și mi-e cam teamă de asta, mai ales că am o stare de rău de opt zile încoace (am fost pe la tot felul de medici). Ar putea antibioticul să aibă vreun efect asupra acestei analize? De asemenea, am câteva analize de făcut și pentru stomac și ficat, trebuie să le fac după terminarea tratamentului, ca să nu interfereze?
Menționez că voi merge la medic și că întreb aici pentru păreri orientative. Am 23 de ani.
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pozele puse sunt clar de VARICE si asta se pot rezolva cu sport si evitat sa stai nemiscata, in picioare, multe ore.
In anumite cazuri se pot opera.
Nu este nici o legatura intre pneumonia ta si varice, doar ca le ai pe amandoua, dar tratamentule sunt diferite.
Cu varice si vene varicoase poati tarii mult si bine, dar cu pneumonie netrata, nu.
Asadar, fa tratamentul corect si complet asa cum ti l-a prescris medicul pentru plamani si ti-as recomanda pentru o recuperare completa si rapida, sa iei 10 grame de vitamina C pe zi (cate 2 grame la fiecare 3 ore), ori daca ai pe cineva sa-ti faca intravenos, aceasta vitamina C, ar fi nemaipomenit.
Recuperare usoara si sanatate maxima!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc enorm! În sfârșit un răspuns frumos. M-am panicat în legătură cu acele vene deoarece medicul meu se dusese cu gândul la tromboză și alte din astea, așa că mă gândeam că asta ar fi, dar mi-au apărut pe ambele coapse (spre fese) și ambii umeri, deci, presupun că sunt, cu adevărat, varice. Mă voi ține de tratament și voi lua și vitamina C. Mulțumesc frumos!
După tratament, trebuie să merg din nou la medic, să refac radiografia? Nu am mai avut niciodată așa ceva, iar medicul pneumolog la care am fost nu a zis nimic de revenit, doar că îmi dă cinci zile, minimul, și nu a vrut să îmi facă teste pentru a verifica funcția plămânilor (dacă sunt sănătoși, funcționează normal, etc) spunând să îi par simptome de covid (am făcut nenumărate teste rapide, la urgențe mi-au făcut tot test rapid?) și să îmi fac un PCR... laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca doresti parerea mea (non-medicala), doar vorbind din experienta sotului meu, trecut printr-o pneumonie si vindecandu-se in doar catva saptamani, doar pentru ca in timp ce facea doza dubla de penicilina avea si intravenoase cu vitamina C (fiind sportiv de performanta la acea vreme) si competitii unde a participat cu succes.
Sunt multe studii care aduc omagii Vitaminei C, in special a mega dozelor si cred-ma, ca dau randament.
Poti lua pana la 15 grame de vitamina C dar trebuie sa-ti antrenezi corpul.
Un supradozaj nu trebuie sa te sperie, pentru ca vitamina c solubila, cea care o iei pe cale bucala, se elimina cam 50% prin urina, iar daca accidental iei 5 grame odata, unicul lucru care ti se poate intampla este: sa ai un scaun diareic (doar unul).
In orice caz, o penumonie este vindecabila in timp, luni bune probabil, cu hrana sanatoasa, cu odihna foarte multa si cu aceste mega doze de vitamina C.

Mai este ceva ce nu as recomanda prea curand, sa ti se faca imediat dupa tratament inca o scanare cu raze (x-ray) fiindca radiatiile emise iti pot deteriora sanatatea.
Recomand ca tratamentul cu vitamina C sa fie de lunga durata 2-4 luni, ca refacerea sa fie completa. Daca in primele 1-2 luni iei cate 10-15 grame de vitamina C (poti incerca sa iei cate 3 grame la 3 ore) daca apare un scaun diareic poti scade gramajul,
dar dupa 1 luna poti urca cu usurinta la 3-4 grame la fiecare 3 ore fiindca ti-ai antrenat corpul si accepta.

Cat privesc venele varicoase, pot fi mostenire de la unul din parinti sau provocate de o boala autoimuna. Cu ele poti trai mult si bine daca le supraveghezi forma si volumul, desi sunt inestetice.
Daca se umfla venele, va trebuii sa mergi la medic sa te operezi sau sa faci tratament serios, fiindca intr-adevar, se pot forma cheaguri de sange si poti face tromboza sau chiar embolie (doamne fereste)>
Hai, linisteste-te fiindca pozitivitatea ajuta enorm la refacere si insanatosire creierului si corpului.
Sanatate multa si refacere rapida!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc enorm! Eu încerc să fiu cât se poate de pozitivă, doar că nu prea am avut încredere în diagnosticul acelor pneumologi pentru că au tratat problema cu un mare dezinteres, nici nu au vrut să îmi facă teste pentru a vedea în ce stadiu sunt plămânii (probabil ca să revin și să plătesc din nou consultația), doar mi-au dat acel tratament de cinci zile (fără să vadă radiografia pentru o re/confirmare) și atât, iar eu sunt confuză, pentru că nu știu dacă chiar e acesta diagnosticul sau sunt altele. De exemplu, amigdalele mele sunt foarte roșii și umflate, și au ca niște umflături mai mici pe ele (nu par albe, ci de aceeași culoare), iar de curând am început să am și o durere în zona nasului (fix între ochi, coborând puțin în jos), de frunte și în jurul urechii stângi sau chiar în ea, cam așa ceva. Mă doare foarte tare în spate, sunt ca niște junghiuri care apar din când în când, schimbându-și locul, pielea mea este foarte rece, mai ales fața, și mă dor foarte tare mușchii și articulațiile (cred, uneori parcă m-ar durea venele), în special încheieturile mâinilor, coatele și în zona gleznelor, și amețesc foarte des. Nu prea tușesc, dar în schimb simt că am foarte mult mucus în spatele gâtului, iar nările par foarte înguste, parcă abia intră aerul. Pentru că nu am avut niciodată pneumonie, nu știu exact care sunt simptomele și nici nu au fost doctorii suficient de drăguți încât să îmi explice ce și cum. Cei care păreau mai capabili (la policlinicile unde merg eu) sunt disponibili abia din aprilie, dar nu am putut aștepta atât de mult, de teamă să nu se înrăutățească situația.
Cât despre acele vene, în familia mea, cel mai grav caz este al mătușii mele (este plină pe picioare de aceste vene, unele chiar mai mari și mai umflate). Lucrând mult la calculator, am stat foarte mult în fund, iar acele vene cam pe acolo au apărut (pe coapsă, spre spatele piciorului și fese). Să fie și asta, oare, o posibilă cauză?
Momentan sunt micuțe, mov, dar nu mă dor și nici nu am vreo senzație de arsură/fierbinte acolo. M-a speriat puțin acel Fibrinogen mărit, deoarece nu îi știu cauza și îmi e teamă să nu îmi facă rău (cum se spune că de la 600-700 încolo începi să ai risc de cheaguri de sânge, iar mie mi-a ieșit 520... ).

Legat de Vitamina C, când a început pandemia, se spunea despre aceasta că este foarte bună pentru întărirea organismului, așa că a cumpărat și sora mea, dar sunt capsule de 500g. Cum ar trebui să procedez în cazul acesta? Sau ce alt supliment de Vitamina C este mai bun în cazul acesta?
Și încă o întrebare, îmi pare rău că sunt atât de insistentă. Pe ce durată a avut soțul dumneavoastră tratamentul? Mie mi s-a dat Azitrox timp de 5 zile, dar nu prea văd schimbări, și este deja a patra zi. Mi-a scăzut puțin Proteina C reactivă (nu știu dacă au vreo legătură), dar, în rest, totul e cam la fel. Mi-am făcut programare și la un medic internist, să văd ce părere ar avea și acesta, unde m-ar mai putea îndruma, pentru că stările astea de rău mi-au indus foarte mult stres și panică, încât nu mai pot dormi nici bine (dorm de pe la orele 22-23, dar mă trezesc la fel de obosită). Am ajuns să cred că pur și simplu nu mai pot scăpa de toate stările astea, mi se pare că până și inima îmi dă bătăi de cap și mă doare tot corpul. Încerc să mă mențin calmă și realizez că și anxietatea sau stresul pot crea anumite simptome, dar e foarte greu.

Mă bucur enorm că ați învins în acea bătălie! Omenirea încă are nevoie de oameni ca dumneavoastră! ❤

Mulțumesc încă o dată pentru răspuns!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atentie! Vitaminele nu vin in capsule de 500 grame fiindca 500 grame arata cat jumatate de kilogram!
Sora ta a cumparat probabil de 500mg (miligram, adica jumatate de gram), caz in care trebuie sa iei 2 pastile de 500mg ca sa faci 1 gram.
in cazul tau 10 grame inseamna 20 de pastile de cate 500mg.
Oboseala excesiva este data de boala, iar in cazul tau ai o pneumonie de doborat.
Ia tratamentul primit de la pneumolog, iar daca nu esti multumita,, mergi la alt pneumolog pentru o alta opinie.
Din experienta sotului meu, stiu ca facea 2-3 sticulute de penicilina injectabila la 8 ore, asa era de grav, dar 3 saptamani mai tarziu, a fost apt sa participe la concursuri sportive de divizie nationala. Vitamina C i se facea intravenos, zilnic.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Da, erau mg, am mâncat un "m" laughing. Mie mi s-a dat doar Azitrox şi Omez pentru protejarea stomacului, nimic altceva... Pneumologul a refuzat să îmi facă teste pentru verificarea stării plămânilor mei, spunând că ar fi de la o tulburare autoimună a mea (la tiroidă) şi că aş putea avea covid (deşi nu am), şi nici radiografia nu a reuşit să o citească (nu a avut programul necesar pe calculator). Mi-a dat tratamentul ăsta pe repede-nainte, după ceea ce scria pe acea foaie venită cu radiografia, şi la revedere. Nu ar fi trebuit să îmi facă teste suplimentare, ca să facă ce boală ar putea fi, mai exact? Mi se pare foarte imprudent să îmi dai un antibiotic, fără să ştii care e cauza problemei, bacteria/virusul, etc, şi atât... Azi a fost a cincea zi de tratament (doar 5 zile mi-a prescris), dar eu nu văd mari diferenţe, în afară de faptul că am început să expectorez mucus din gât din când în când (e un semn de bine sau de rău?). După ce iau pastila, mă cam ustură ochii şi cam atât. Ieri chiar am avut frisoane şi transpiraţii după ce am luat-o, nu ştiu dacă are relevanţă.
Mi-a mai prescris un medic Vitamina D şi Magne B6 (am avut des carenţă de Vitamina D). Aş vrea să merg la alt pneumolog, dar oriunde am sunat (policlinicile pe care le ştiu eu şi cu care am avut mereu experienţe bune), mi-au zis că au pneumologi disponibili abia din aprilie, din cauza situaţiei cu pandemia...
Un medic internist mi-ar putea citi radiografia?

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Un pont: nu asculta sfaturile medicale de pe radio sant.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

La care parte vă referiţi, mai exact?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cei care dau sfaturi medicale pe internet sunt adesea fie nebuni, fie cretini.

| Brizbriz a răspuns (pentru doctorandus):

Fie ambele, sau le place sa se bage in seama (adica ambele)

deci, ai o problema medicala, MERGI LA DOCTOR, nu la ghicitoare, nu la preot, nu pe internet

| anonim_4396 explică (pentru Brizbriz):

Am menționat deja că nu caut diagnosticul aici, ci o părere până ajung la medic, ca să nu o dau în panică.

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai mentionat, eu nu am citit tot
daca tot vrei un diagnostic ne-oficial, parerea mea e ca sunt varice
sunt naspa, dar nimic grav, se rezolva cu medicamente si miscare
si da, apar la oriunde in sistemul circulator, nu numai la picioare ca stai prea mult in picioare

| Yuoia a răspuns:

Eu stiu ca o radiografie se da si pe film, nu doar pe CD. Mai aveai si o scrisoae medicala cu observatiile investigatiilor. Era buna si aia. Te-ai dus doar cu CD-ul, asa de smechera?

| anonim_4396 explică (pentru Yuoia):

Nu știu de ce răutatea de la final, am menționat clar că am primit și o fișă împreună cu CD-ul, dar acolo scria doar trei rânduri, fără nicio exagerare, și diagnosticul ar fi fost "pneumonie la plămân drept" (spus de pneumolog) sau așa ceva, dar am considerat că ar fi fost de folos și citirea radiografiei, în caz de orice. Film nu mi s-a dat, fiecare cu modul lui, presupun, dar nu am putut să mă radiez de două ori într-un timp atât de scurt.

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

Alea trei randuri erau suficiente pentru medic.
Cat despre iradiere, zau mai bine te-ar "radia" (cum ai scris cu mana ta).

| anonim_4396 explică (pentru Yuoia):

Unii probabil sunteți triști rău, dacă vă bucură să jigniți aiurea pe internet, la o greșeală minoră, sau doar pentru faptul că cineva caută o părere orientativă laughing). E problema mea dacă consider că e normal să fii capabil să poți citi o radiografie de pe un CD. Suntem în 2022. Când am fost la neurolog, a băgat imediat CD-ul cu RMN-ul și l-a putut citi, deși putea și dumneaei să vadă ce scrie pe foaia venită cu CD-ul și să îmi dea un tratament acolo, să fie, nu? Dar nu, a ținut să verifice singură, să se asigure. E tot părerea mea și faptul că acea doamna pneumolog a fost o incompetentă care îți ia banii și tratează lucrurile cu dezinteres, spunându-mi că simptomele sunt din cauza altor tulburări ale mele (care sunt sub control de ani de zile, cu analizele "la zi") sau de la Covid (după câteva teste rapide, unul făcut și la urgențe, chiar înainte să merg la ea), și a refuzat să îmi facă teste simple pentru a-mi verifica plămânii, doar să revin din nou, la o altă consultație, ca să dau alți 300 de lei. Să fim serioși laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu intelegi engleza, tradu cu google translate:

"Is vitamin C good for lungs?
Research published in the American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine concluded that vitamin C helps in protecting the lungs and also reduces the risk of developing Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD), an inflammatory lung disease.16 Nov 2020"

https://www.apollo247.com/......ory-health

iar acesta este un site medical, care confirma ca vitamina C grabeste insanatosirea:
https://www.winchesterhospital.org/health-library/article?id=20034

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Vitamina C intravenoasa? Eu ti-am zis sa te feresti de nebuni, dar nu m-ai ascultat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aceasta este poza: https://lataifas.ro/......0x1615.jpg
Am observat că link-ul din întrebare nu funcţionează...