| Marcel1809 a întrebat:

Buna ziua/seara tuturor. As dori daca se poate sa adresez o intrebare foarte serioasa si caut un raspuns serios, nu doar pareri de la oameni care n-au nicio legatura cu subiectul

De mic, de undeva de la varsta de 10-11 ani am inceput sa experimentez niste ameteli. Sunt exact ca ametelile de la alcool, simti cum te duci intr-o parte, in fata sau pe spate cu toate ca stai nemiscat. Au fost reprize scurte. De obicei imi creau atacuri urate de panica, dar reuseam sa adorm intr-o pozitie cu capul in fata si cand ma trezeam dispareau.

In februarie, anul acesta, dupa o lunga perioada de timp in care n-am mai avut ameteli, cel putin un an, am venit de la liceu si m-a lovit o ameteala cum nu am avut niciodata. Mi-a creat un atac de panica atat de mare incat am sunat la salvare si in doua ore am fost la spital dupa chinuri groaznice. La spital mi-au administrat perfuzii si au inceput usor usor sa ma lase ametelile. Inca le aveam, dar erau suportabile de data asta, nu mai aveam atacuri de panica dupa acele perfuzii. Ideea e ca dupa ce am iesit din spital, mi-am facut toate analizele posibile si imposibile, inclusiv RMN, care au iesit perfect fara absolut nici o problema. Mi-au descoperit doar un chist (parca se numea) in mandibula si o artera in ureche care din nastere e pozitionata aiurea, dar mi s-a zis ca nu aia imi provoaca ametelile. Mi-au spus sa iau betaserc si asta am si facut din februarie pana acum. Mentionez ca o singura data in viata asta am pus gura pe alcool si m-am imbatat, nu am consumat in viata mea droguri, nu pun gura pe alcool nici macar pe sampanie de sarbatori. Singurul viciu este tigara electronica pe care o folosesc moderat, dar nu are legatura cu ametelile. Va scriu acest text in timp ce iar am ameteli. In momentul de fata sunt suportabile, dar daca vor incepe sa fie mai agresive, voi suna din nou la salvare.

Vreau sa lamurim cateva chestii inainte sa-mi raspundeti.
1. Am spus o si ma repet, nu am treaba cu vicii, substante, prostii etc.
2. Mananc sanatos, nu beau nici macar sucuri din comert. Mananc doar mancare gatita de 2 sau 3 ori pe zi. Beau in fiecare zi un pliculet de calciu si 500 ml de suc natural de portocale.
3. (CEL MAI IMPORTANT) Nu am cum sa imi controlez panica. Este o senzatie insuportabila, n-am suportat in viata mea ameteala si nu am cum sa raman calm cand am ameteli. Ma panichez foarte tare, incep sa tremur si sa fac ca o fetita.

Toti medicii mi-au zis ca n-am nimic, dar in continuare de la ultimul episod inca nu au incetat sa apara ametelile.

Va rog din inima sa-mi spuneti daca aveti vreo cunostinta, ruda, prieten sau chiar voi insiva care ati experimentat ameteli si cum ati scapat de ele. Sunt disperat, as plati oricat in lumea asta sa scap de ameteli odata pentru totdeauna. Mi s-a spus pe fata la medicul orl ca eu doar inventez aceste ameteli ca sa nu ma duc la liceu si sa stau mai mult pe acasa si mi-a venit sa o bat pe doamna medic pentru o asa mediocritate scoasa pe gura.

Va implor, daca aveti cum sa ma ajutati sau aveti vreo cunostinta sau sunteti informati in acest domeniu, ofer orice pentru orice ajutor care merge.

Apropo. Pentru doamna medic orlist. Cum se face ca acum cat e carantina si sunt liceele inchise, eu inca acuz ameteli. Acum daca m-as duce la ea ce mi-ar spune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Echilibrul corpului este asigurat de cerebel (creierul mic cum este cunoscut in popor) si de urechea interna prin intermediul receptorilor vestibulari prezenti la acest nivel. Astfel, unul dintre aceste doua organe este posibil sa constituie cauza ametelilor pe care le experimentezi. Avand in vedere ca la nivelul cerebelului nu s-a gasit nimic in urma RMN-ului, cel mai probabil ca ametelile provin de la ureche. Eu ma gandesc la artera aceea de la nivelul urechii care este pozitionata "gresit" din nastere. S-ar putea ca vascularizatia in zona arterei respective sa se realizeze cu dificultate datorita pozitionarii ei gresite, astfel receptorii vestibulari nefiind bine irigati pot produce acele ameteli. Imi poti spune te rog ce investigatii ai facut mai exact cand ai fost la O.R.L? Ai facut doar consult clinic sau ai mai facut si alte teste/investigatii? Iti dau cateva sfaturi! In primul rand, iti sugerez ca pe baza examenului RMN sa mergi la un medic neurolog in vederea interpretarii rezultatului (sa iti citeasca neurologul CD-ul si sa interpreteze acesta rezultatul)! In al doilea rand, iti recomand sa mergi si la un nou consult O.R.L. avand in vedere superficialitatea cu care ai fost tratat de medicul anterior! Posibilele diagnostice pe care le-ai putea primi sunt: sindorm vertiginos, sindrom Meniere (se asociaza si cu greturi, varsaturi). Mare atentie la acest sindrom Meniere (in literatura de specialitate este descrisa nevoia pacientului de a se culca urmand ca la trezire ametelile sa dispara)! Singur, acasa, nu prea ai ce sa faci. Betasercul este un medicament foarte bun care stimuleaza circulatia la nivel cerebral si astfel reduce ametelile.

| Marcel1809 explică (pentru iulian1302):

Salut. Da, am trimis in acea perioada cu toate testarile, filmul RMN la un medic neurolog care mi-a spus doar despre acel chist in interiorul mandibulei si acea artera. Mi-a zis ca altceva nu a vazut. Desigur, la ORL doar s-a uitat in urechea mea cateva minute cu niste ustensile, iar in restul timpului mi-a facut morala ca ar trebui sa renunt sa ma mai panichez cand am ameteli (desi nu pot) si ar trebui sa incetez sa mai gasesc scuze sa nu merg la liceu. Am facut inclusiv niste testari la spitalul militar, m-au pus pe niste platforme sa-mi testeze echilibrul si totul a iesit perfect. Pana acum mi s-a spus de catre toti medicii ca eu n-am nimic, dar eu in continuare am ameteli. Va jur, nu iau droguri, nu beau alcool si nu am probleme mentale incat sa mi imaginez aceste ameteli. Le simt, simt cum se invarte totul cu mine si ma panichez foarte tare. E o senzatie insuportabila, nu pot sa stau in picioare si imi vine sa plang de la acea senzatie. Tot ce imi doresc e sa dispara. De cand iau betaserc, s-au mai domolit ametelile, dar inca le am.

| iulian1302 a răspuns (pentru Marcel1809):

Continua tratamentul cu Betaserc (e important sa iei in fiecare zi doza indicata) si mergi la o reevaluare O.R.L. la alt medic!

3 răspunsuri:
| Jackpot2 a răspuns:

Ar trebui sa îți faci un RMN din nou și ar fi bine sa îl faci la o clinica particulara. De asemenea, un set complet de analize medicale este recomandat! Nu este de glumit deloc!