| nicol_4835 a întrebat:

Stimate D-le Doctor,

va rog ajutati-ma cu un tratament pentru un diagnostic deja stabilit. Este vorba despre eczema diseminata, este stabilit de catre dr. de la Arcadia Iasi, am primit o reteta, am dus tratamentul pana la capat, insa nu a functionat: poate si pentru ca nu am fost la control-a trebuit sa plec din tara, insa ceea ce va pot spune cu certitudine este ca pe toata durata tratamentului, s-au extins acele bubite, insotite de prurit in special pe durata noptii.
Nu mi s-a spus cauza. aparitiei acestei eczeme.cu toate ca am descris cu precizie cum au aparut.
Am stat pentru o saptamana in Bucuresti la hotel Ambasador, seara am luat cina-piept de pui la gratar si legume fierte- apoi am facut dus-am folosit plicul sigilat din baie, insa fara sa ma asigur de continut daca era sau nu expirat, sau. ce substante continea, am folosit prospoul de baie din hotel, si desigur am dormit in lenjeria de acolo.
Dimineata am simtit pe spate umflaturi ca de urzica, insotite de prurit puternic..., nu am avut timp sa ma uit, m-am imbracat in graba am plecat, am revenit seara... apoi mi-au aparut pe piept bubite rosii, pe care le-am scarpinat puternic.nu puteam sa ma abtin.
Dupa aprox doua saptamani am mers la medicul dermatolog de la spitalul Arcadia. Mi -a stabilit diagnostic " eczema diseminata", am urmat tratamentul cu calciu fiole, diprogenta unguent dimineata si seara.
A trebuit sa plec din tara, s-au extins, inca nu am card de sanatate, in farmacie mi-au recomnadat un unguent pe baza de cortizon, cand aplic pare sa nu mai fie insotit de prurit, insa dupa 2 saptamani de aplicare constanta-dimineata/seara, nu pare sa fie vreo ameliorare, in sensul ca acestea sa disapara.
Sunt extinse pe trunchi: spate/abdomen si piept, si pe brate.
Va rog mult, ajutati-ma!

Va multumesc anticipat.

Nicoleta, 40 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nicoleta, eczema este o boala grava, de cauza alergica. Va trebui sa te tratezi serios si, eventual, sa descoperi cauza (prin teste de alergie). E greu sa ti se recomande ceva pe net. E adevarat ca cel mai la indemana este unguentul cu cortizon, dar evident la tine nu este suficient de eficient. Din pacate, va trebui sa faci orice efort si sa mergi la un dermatolog.

1 răspuns:
| FallingRain a răspuns:

Hei, aici nu suntem la doctor.
Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
Aici fiecare raspunde cum se pricepe. Doctorul adevarat poate da un raspuns folositor.