| ina7 a întrebat:

Mi-au aparut niste bubite in coltul gurii si s-au extins. In interiorul gurii, in dreptul acestora se simte putin umflat. De la farmacie mi s-a indicat Aciclovir unguent pentru herpes.Nu stiu daca este totusi herpes.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Acest unguent ACICLOVIR este tot pentru herpes.iti pot recomanda si alceva tot pentru herpes; pentru herpes la gura eu iti recomand unguientde galbenele sau unguent de propolis care le gasesti la farmacia naturistaGălbenelele sunt recunoscute pentru proprietăţile lor cicatrizante, antiseptice şi antiinflamatoare, reducând timpul de vindecare la jumătate. Alifia se poate cumpăra de la magazinele cu produse naturiste, dar poate fi preparată şi în casă.
Pentru aceasta, ai nevoie de 20 de flori de gălbenele, cu tulpină cu tot, care se spală şi se taie mărunt. După aceea, doi pumni de plantă se pun în 500 g de grăsime topită.
Timp de 20 de minute, se amestecă în oală cu o lingură de lemn, la foc domol. După 12 ore, amestecul se reîncălzeşte şi se strecoară printr-un tifon.
Se pune într-un borcan de sticlă şi se ţine la frigider. Alifia nu trebuie utilizată mai mult de un an, deoarece îşi pierde din proprietăţi.
Propolisul împiedică răspândirea virusului. Tamponarea cu tinctură de propolis a zonei cu herpes duce în scurt timp la formarea unui strat de protecţie, care permite începerea procesului de vindecare. Ceaiul de urzică reduce usturimea
Din cauza localizării herpesului pe buze sau în jurul gurii, există tendinţa de a umezi leziunile, ceea ce duce la creşterea în intensitate a durerii şi la întârzierea formării crustei. Pentru a calma usturimile, se poate bea un ceai făcut dintr-un amestec de frunze de urzică, de pătlagină şi de flori de rozmarin. Astfel, după ce plantele se mărunţesc, se pune o lingură de amestec în 250 ml de apă fiartă. Se beau două căni de ceai pe zi, până ce simptomele dispar.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poţi da şi cu tinctură de propolis, este un excelent antiinflamator.
Clăteşti gura cu ceai concentrat de muşeţel sau gălbenele, este antiseptic.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Poate fi si ca ti-s-a aplecat de la vreo mancare si ficatul a reactionat asa. Oricum, eu nu sunt mai pregatita ca o farmacista si nici nu am vazut cum arata bubitele ca ea! Asa ca ai incredere in ce ti-a dat. Daca nu-ti trece intr-o zi-doua, mergi la medicul de familie.

| lost.in.rain a răspuns:

Iti recomand sa folosesti Zovirax.

| LuLy_5981 a răspuns:

Ar putea fi herpes, dar ar putea fi si un fel de afta, mai ales daca spui ca e si in interior umflat. Nu stiu ce sa-ti recomand, dar mai bine te duci la un medic, chiar si stomatolog sa il intrebi. happy

| Phily a răspuns:

Acelasi lucru mi se intampla si mie acum.crying...sunt disperata. Help!
poate imi spui si mie cum ti.au trecut!big grin.:*