| Anonimacuprobleme a întrebat:

Sunt minora si sunt foarte nelamurita. De doua trei luni am observat pe linia chilotului umflaturi care cand se imflameaza mai tare vin insotite de putina febra. Mai mult de atat, cand am facut analize la sange mi-a iesit vsh crescut. De vreo 3 ore ma doare subratul drept si am impresia ca e putin umflat. Dar nu prea stiu ce sa zic. Mentionez ca mi-am inceput viata sexuala si nu vreaun vreun fel de critica. Am mentionat, deoarece ma gandesc ca poate oare are vreo legatura. Nu vreau sa afle ai mei de aceea nu le pot cere ajutorul pentru a ma duce la ginecolog sau altfel de doctor. Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Du-te macar la medicul de familie si spune-i despre asta. Este posibil sa ai o infectie destul de urata pe undeva prin crop. Probabil o infectie urogenitala daca ai ganglionii limfatici umflati inghinal. Trebuie sa-ti faci un sumar de urina si o urocultura si dupa rezultat vezi ce trebuie sa faci in continuara. Insa fara medic nu o sa poti face nimic.

| Anonimacuprobleme explică (pentru CuriousStuff):

Nu prea as dori sa afle ai mei.La medicul de familie se afla ca am fost. Medicul ginecolog nu il pot consulta fiind minora fara parinti din cate stiu. Mai exact unde ar trebui sa ma duc pentru urina si urocultura? In ce consta?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Anonimacuprobleme):

Si de ce sa nu stie parintii? E posibil sa fie de la faptul ca ti-ai inceput viata sexuala si nu ati urmat niste reguli simple de igiena, insa e la fel de posibil ca infectia asta sa fii pornit si fara acel act sexual. Du-te la medicul de familie, spune-i ce ai si sa-ti dea o trimitere pentru analize. Nu e de joaca cu infectiile si mai ales in acea zona. Analizele astea se pot face la orice laborator, nu stiu sa-ti spun exact pretul, insa sunt gratuite cu trimitere de la medic. Consta in a face pipi intr-un borcanel.

| Anonimacuprobleme explică (pentru CuriousStuff):

Aceste analize le-am facut odata cu recoltarea sangelui. Mi s-a spus doar de vsh crescut, deci nu aveam nimic altceva.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Anonimacuprobleme):

Ai facut si urocultura sau doar sumar de urina? Pentru ca e o diferenta. Si daca ai facut si sumarul de urina a iesit negativ inseamna ca a posibil sa ai o vaginita sau o alta infectie genitala iar pentru asta e obligatoriu consultul ginecologic. Alte simptome nu mai ai? Secretii anormale, mancarimi, durere, usturime?

| Anonimacuprobleme explică (pentru CuriousStuff):

Am facut doar urocultura care consta in recultarea de urina, corect? Am observat o secretie mai gelatinoasa maronie cat un bob de mazare si mancarimea este de la epilarea cu lama, cred. De durut m-au, acele umflaturi m-au durut prima data cand au aparut. Am avut si un furunc in zona vaginului pe care l-am tratat cu grija si a trecut.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Anonimacuprobleme):

Urocultura e una si sumarul de urina e alta. E posibil sa fi facut urocultura sau sumar, sau ambele, nu stiu. Eu inca recomand sa te vada un medic. De asta e important sa fii suficient de matur/matura atunci cand iti incepi viata sexuala, ca in cazul in care apare ceva sa poti sa apelezi la ajutor fara rusine, sau macar trecand peste ea.

| Anonimacuprobleme explică (pentru suntsuper):

Am citit despre asta. Am cautat tot ce era posibil, insa nu stiu ce e de facut. Relatiile intime au fost protejate