| spaimaspaima a întrebat:

Buna ziua TPU! Am 16 ani, nu fumez, nu beau fac doar sport (street workout ) Acuma aproape doua luni m-o luat o durere de piept mai exact legiunea sternala, am zis sa merg la doctor sa vad ce am, el mi-a spus ca am nevralgie intercostala si ca trebuie sa fac pauza cu efortul un timp, cat timp nu mi-a zis! Am loat deja doua tratamente prescrise de medicu de familie si inca mai simt niste junghiuri cand ma misc in partea stanga si dreapta cu trunchiul. Intrebarile mele sunt in felu urmator : Cat timp mai poate dura? Oare mai pot antrena cum ma antrenam inainte? Ce sa fac? Aici ma puteti vedea cum decurg antrenamentele mele. https://www.youtube.com/watch?v=UtS1aUe8c-U

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Vere stai pe tusa cam o luna...Nu stiu ce sa zic.Eu am avut junghi intercostal de la sala si ma durea cand respiram.Asa m-am si lasat de sala de fapt.Tu ai nevralgie.Nu ma avant sa spun ca stiu ce este cu siguranta dar ma gandesc ca este putin mai grav decat un simplu junghi.

Ai putea sa faci o pauza.Si sa reincepi usor. Daca te doare, te opresti.Si tot asa... faza e ca antrenamentele tale sunt si "in forta".Fa incalzirea mai atent si daca doar de la incalzire nu iti e bine atunci e clar, mai ai de stat.

Chiar imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult.Am trecut prin ceva asemanator si te inteleg sad Esentialul este ca nu e pe viata! Asa ca stai linstit din punctul asta de vedere! Eu de exemplu sunt bine merci acum.Doar nu te forta si fa o pauza bine meritata.

Bafta si nu te lasa de sport! Intr-un final va fi bine!

| spaimaspaima explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Multumesc foarte mult pentru sfaturile tale. Numa cine e facut pentru sport stie cat de naspa e o nevralgie de asta. Oricum nu mai ma doare asa ca la inceput ii mai bine dar in 17 iulie vine medicu meu de familie din concediu si ii zic sa imi dea trimitere la reumatolog sa vad mai in amanuntit ce am!

| spaimaspaima explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Tu te-ai lasat de sala? Daca te apuci iar o sa te mai doara?!