| RAPID a întrebat:

Buna ziua TPU, am si eu o intrebare masturbarea in exces poate provoca urmatoarele stari:irascibilitate, lipsa concentrarii, probleme de memorie, lipsa interesului pentru lucrurile care le faceai inainte, schimbari de dispozitie si nervozitate, ganduri obsesive si izolare? va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Le luam pe rand :

irascibilitate : se poate, mai ales daca nu esti lasat sa termini laughing
lipsa concentrarii: asta este o tampenie
probleme de memorie : asta este o tampenie chiar mai mare
schimbari de dispozitie : evident, doar d-aia se practica masturbarea.
nervozitate : idem ca la irascibilitate
ganduri obsesive si izolare : pai doar n-o sa te masturbezi in fata tuturor, nu este evident ca trebuie sa te izolezi? laughing ganduri obsesive doar daca esti un obsedat (banuiesc ca de aceea te si masturbezi excesiv)

Important :

- desi am folosit uneori persoana a II-a nu ma refeream la tine
- uitatul excesiv pe fereastra, jucatul excesiv pe computer, spalatul excesiv de vase pot porovoca exact aceleasi simptome ca masturbarea excesiva.

Fa un experiment, uita-te toata ziua pe fereastra si sa vedem daca iti mai arde de socializare dupa aceea.

| Purgatoriu a răspuns:

Astea sunt mai mult pentru depresie...

| Ionescu_Baetica_Petre_1999 a răspuns:

Da se poate unele dintre ele

| RAPID explică:

Bine mai sunt si altele nu am rabdare sa fac ceva,trec de la un lucru la altul,neliniste,incurc cuvintele, vorbesc prea repede si din pacate ma masturbez in continuu, nu ma pot lasa