| PussicatDolls a întrebat:

Bună ziua, TPU.
Aş vrea să îmi fac un tatuaj, dar îmi este frică de un posibil şoc anafilactic.Cum aflu dacă sunt sau nu alergică la substanţa folosită? Se face un test de alergii înainte?
Aştept răspuns, mulţumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil nu se face un astfel de test intr-un salon de tatuaj.
http://www.i-medic.ro/......-sanatatii

| al3xander a răspuns:

Nu poti fi alergica la substanta respectiva. tu te referi ca exista tot felul de saloane improvizate care folosesc pigmenti neautorizati. uite aici mai multe detalii despre pericolul la tatuaje http://www.drhatamiafshin.ro/articole/tatuaj-periculos/

| almirock a răspuns:

Se pot face teste de alergii la orice substanță, în orice laborator de analize dotat în acest domeniu! Baftă!