| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU. De 2 zile ma doare gatul si amigdalele la inghitire. Ma doare capul, zona ganglionilor limfatici este imflamata (durere la atingere si sunt mariti)si ceafa cand misc capul. Si dimineata am flegma galbena cu putin sange

Care este cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Poate ai oreion. Dar consulta și un medic.

| xWeestoO a răspuns (pentru Elena9328):

Am avut oreion pe la 2 3 ani

| aneliram a răspuns:

Infectie, mergi la doctorul de familie.

| AndreiWeisz a răspuns:

Flegma galbena inseamna ca este puroi, posibil sa fie o amigdalita. Consulta un medic

| Dennisz a răspuns:

Tinand cont ca vine iarna, si este din ce in ce mai frig, cel mai probabil ai facut o infectie in gat, ceea ce duce si la inflamarea ganglionilor limfatici, care dor la atingere.
Cu siguranta cel mai util si bun sfat este sa mergi cat mai repede posibil la doctor!
Ganglionii vor trece, dar infectia din gat nu, iar doctorul este singurul in masura sa iti de-a tratamentul corect.
Numai bine, cheers!

| cristi_8283 a răspuns:

Te a tras curentul