| Elena1452 a întrebat:

Buna ziua TPU. Eu de cand aveam vreo 3 ani am avut batai iregulate ale inimic la de abia la 8 ani mama m-a dus la cel mai bun cardiolog din Galati chiar zona moldovei. prima data mi-a zis ca am tahicardie sinuzita si ca nu am voie sa fac sportul. Dupa un an mi-a zis ca nu am nimic. La 10 ani am inceput sa am niste batai foarte ciudate ale inimi. la 11 am inceput sa ma speri asa fara nici o logica. intr-o noapte m-am uitat la un film Zaara nu stiu daca stiti. era un episod in care aia s-a dus in alt corp. Nu am fost prea atenta. La sfarsitul filmului a inceput sa ma doara capul, in jumate de ora si inima. Ia-m zis lui mama sa-mi aduca un pic de apa simteam ca are sa mi se faca mai bine cu ajutorul apei. Imediat s-a dus pana la baie si cand s-a intors eu toata tremueam eram ametita si eram sigura ca mor. Ea a chemat salvarea crezand ca am facut un atac de cord. La ambulanta mi-a zis ca am avut un atac de panica amestecat cu niste tahicardie paroxistica. La spital mi-a zis ca nu am avut nici un fel de tahicardie. Doar un atac de panica si niste dureri neurlogice. acum cateva luni am fost tot la acel cardiolog care mi-a spus ca nu am nimic. Acum m-am uitat pe net si simptomele care le am cu inima se aseamana cu cele care le are un om care poate avea un atac cerebral. acum nu stiu ce sa cred. voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

1. Ce varsta ai?
2. Nu ai simptome de atac cerebral, ce gasesti pe internet 50%, iar 50% tu ca pacient nu sti sa interpretezi.

Tot ce ai tu se numesc atacuri de panica sau anxietate (Teama exagerata). Tu avand tahicardie, bataile inimii fiind foarte repezi, vazand acel film, au inceput si mai repede si mai puternic, ai simtit, iar de frica ai facut o criza anxioasaa. La spital nu avea tahicardie ca probabil acolo deja te simteai mult mai in siguranta, pulsul tau fiind in limite normale.
Daca ai fost la cardiolog si ai facut ECG, Ecocord si au iesit bine, nu ai probleme. In ultim' instanta daca vrei, faci un ECG Holter (ECG 24 de ore).
Tu ar trebui sa consulti un medic psihiatru pentru un tratament corespunzator, cel mai probabil tu fiind ipohondra.

Sanatate!

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu mai crede toate prostiile de pe net, daca doctotul ti a zis ca esti ok atunci asa este

| michael5813 a răspuns:

Din pacate esti foarte influentabila. atat de mediu in care traiesti cat si de catre tine insuti! tu nu ai nevoie de un cardiolog ci de un psiholog! da de un psiholog deoarece tu ai stari de anxietate adica de teama nejustificata! pentru inceput inceteaza sa mai crezi ca tu esti bolnava ca prezinti risc de atac cerebral etc! o sa ajungi sa te imbolnavesti cu adevarat! si nu mai citi toate articolele cu continut de gen medical pentru ca simptomatologiile unor boli pot duce in eroare si se potrivesc si altor afectiuni asa ca nu incerca diagnostice dupa articole de pe net!

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Ca sa fi sigura ca ai sau nu tahicardie, cumpara-ti un tensiometru electronic(un model ar fi Sanitas) care are pe ecran si afisaj pentru batai neregulate. Se gaseste la Metro, Real sau Kaufland, samd si costa cam 60 lei.Iti notezi undeva daca si cand ai tahicardie si apoi mergi la cardiolog. Oricum tensiometrul e un bun pentru toata familia.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Te rog sa ma ierti; am confundat termenii. Tahicardia inseamna o crestere peste cle 90 normale ale inimii. Nu e o problema medicala. Intra pe google si scrie Tahicardia. Vei primi cel mai bun raspuns.Inca odata, scuze.

| Elena1452 explică:

Scuzati ca am scris inimic in loc de inimii