| SeicheCat36 a întrebat:

Bună ziua tuturor,

Am cazul următor, am răcit foarte grav în noiembrie 2021 și mi-am pierdut vocea. Am luat tratament cu antibiotice timp de 3 săptămâni dar am rămas cu gâtul roșu și cu amigdalele inflamante, în decembrie a început să mă doară urechea stângă și s-au umflat ganglionii, în mod special când călătoresc cu avionul. Când dormeam am observat că mi se încleștează mușchii și nu știam din ce cauză. Doctorul a crezut că este o alergie și mi-a prescris aerius și nasonex dar nu au avut efect. În ianuarie am răcit din nou și am fost la alt doctor, iar acesta a prescris antibiotice, el a observat că aveam un țesut sub limbă pe partea dreaptă, de asemenea am fost programată pentru un CT la gât pentru a vedea care este cauza.

În urma CT-ului din februarie m-am întors iar acesta a ajuns la concluzia că nu am nici o infecție sau boală ganglionii s-au micșorat dar nu au dispărut și cresc la orice răceală după antibiotice ajung la dimensiunea actuală, mică dar persistentă, în aceeași perioadă au început să iasă un fel de gâlme albe din amigdale și să am pietricele pe amigdale mi s-a explicat că sunt cauzate de mediul umed, dar am locuit la Londra și nu am avut aceste probleme. Deci nu are sens.

În aprilie m-am îmbolnăvit de Covid-19 și am descoperit că mi s-a făcut limba albă. Aveam urechile înfundate și mi s-a prescris gargară cu apă. Am fost la doctor și mi s-au prescris antibiotice, tot același doctor a ajuns la concluzia că am reflux gastroesonfagian și mi-a oferit o trimitere către gastroenterolog pentru o endoscopie. Rezultatul a fost negativ.

În mai am locuit într-o zonă cu mult trafic de noapte, iar dopurile de urechi nu aveau efect, nu puteam dormi mai mult de o oră pe noapte, iar la un moment dat m-am ales cu tinitus (țiuit în urechi) care este total o tortură, atunci urechile încă erau înfundate și aveam amigdalele din ce în ce mai mari. Durerea de ureche stângă nu era continuă.

Pentru că eram extenuată am simțit că nu mai puteam mânca deloc îmi venea să vomit, se activa reflexul de vomă de dimineață dar scoteam doar salivă, doctorița gastroenterolog a ajuns la concluzia că am reflux gastroesonfagian de la antibioticele oferite în mode repetat fără protecție pentru stomac. Aceasta a recomandat Motilium Nexium 40 g, Linex și Loroblis. M-am mutat peste o săptămână într-o zonă mai liniștită. Peste o lună nu am mai avut simptome.

În mai am schimbat doctorul ORL și acesta a ajuns la concluzia că am nevoie de un CT la nas întrucât a observat o substanță albă ieșind din nas, în urma CT-ului acesta a recomandat să mă operez de cornuri dar nu și de deviația de sept pentru că este minimă iar riscurile operației cu laser sunt prea mari. În urma operației din septembrie am primit 2 soluții pentru nas, un tub cu apă de mare și un alt tub de regenerare și antibiotice pentru a mă asigura că nu voi avea o infecție, mi-a curs sânge 3 săptămâni din nas. M-am întors la birou după 1 săptămâna. Am observat că sângeram din ce în ce mai des dar nu mai avea gâlme albe pe amigdale. După operație am simțit că am nasul congestionat. Iar în octombrie am răcit din nou perioadă în care țiuitul s-a accentuat și cred că s-a dublat pentru că este continuu și aduce un sunet ciudat ca un vâjâit sau sunet de motor. Am primit antibiotice în urma răcelii am început să simt că mă durea stomacul și că aveam senzație de arsură stomacală.

Am vizitat alt doctor orelist întrucât operația nu a avut efectul dorit. Acesta a filmat gâtul în interior și mi-a arătat un fel de cercuri roșii în gît pe o bucată de carne puțin crescută și denivelată. Acestea spune el sunt amigdalele linguale inflamate.

Ei bine nu am rezolvat problema cu țiuitul sau cu gâtul iar doctorul mi-a recomandat să scot amigdalele, în noiembrie la finalul lunii, în urma operației țiuitul s-a accentuat enorm de mult și m-a durut urechea stângă foarte tare, dormeam cu vata cu spirt în urechi. Normal trebuia să mă recuperez într-o săptămână după recomandare dar nu m-am recuperat așa de repede și am sângerat destul de des. 14 zile de la operație am stat 4 ore la baie doar sângerând, îmi curgea mult sânge din gură, simțeam că orice era dulce în mod normal era sărat, gustul s-a schimbat sau cel puțin percepția acestuia dar numai temporar, avem arsuri stomacale, un fel de carne în jurul amigdalelor care crescuse mult, limba umflată și albă, apoi a devenit galbenă iar apoi maro.

La o săptămână după operație doctorul a spus că am reflux gastroesonfagian, pe o amigdală mi-a apărut o urmă albă despre care spunea doctorul că este o cicatrice în urma operației cu laser și că voi trăi cu ea permanent.

În noiembrie am primit tratament pentru reflux gastrointestinal, respectiv Pantomed în luna noiembrie, apoi Nexium și Riopan în decembrie, apoi Pariet și Gaviscon în ianuarie dar simptomele nu au dispărut, doar s-au ameliorat. Apoi am primit Bianacid de la alt gastroenterolog care consideră că problema este în mediul microbio și că am reflux gastroesonfagian de la antibioticele prescrise în mod exagerat.

În decembrie am făcut un test cu un ph metru care a depistat creșterea acidului sub 5.5 în timpul nopții. În urma testului (un bec în gât, băgat prin cablu prin nas timp de 24 de ore) am descoperit că aveam reflux gastroesonfagian conform informațiilor doctorului și acesta spunea că nu este o problemă de ORL.

Am tușit deosebit de mult în noapte testului iar tusea aducea un fel de salivă sărată. Tot el a spus că sunt sănătoasă din punct de vedere ORL și că bucățile de carne vor dispărea, el consideră că țiuitul nu este de la urechea înfundată sau nas ci de la anxietate și că sunt speriată din cauza simptomelor actuale.

Am fost la un neurolog pentru a trata țiuitul, dar acesta consideră că este o problemă de ORL strict, nu de neurologie. Dar am ceasul somnului deranjat din cauza somnului prost, m-am obișnuit să dorm prost după experiența din aprilie- mai (cu traiul într-o zonă gălăgioasă). Tot același doctor a considerat că tinitusul este un semnal care ăi transmite creierului că ceva nu este în regulă cu anumite zone ale corpului meu. Posibil să am o problemă cu nervii auditivi dar nimeni nu a recomandat audiograma și toți evită să vorbească prea mult despre tinitus.

În urma testului am avut o temperatură de până la 39 de grade și m-am îmbolnăvit, am fost la alt doctor care m-a consultat și a ajuns la concluzia că am sinuzită, am primit antibiotice pentru sinuzită, doctorul cunoaște trecutul medical și vechile prescrieri medicale. În urma tratamentului am observat că limba era din ce în ce mai roz, mai puțin la bază unde este albă, dar a devenit maronie la bază, după tratament am început să tușesc și să simt un gust deosebit de sărat, apoi limba a devenit albă ca laptele, parcă aș fi avut brânză dar a trecut albeața cu bicarbonat de sodiu iar apoi limba a prezentat un fel de coșuri roz pe ea, aparent papilele gustative erau iritate.

În prezent dacă vorbesc prea mult simt că mi se usucă gura și că răgușesc brusc îmi vine să tușesc limba rămâne albă iar apa de gură funcționează pe vârful limbii mai mult. Simt că mă doare piele din jurul amigdalei stângi când o ating cu periuța de dinți.

În prezent simt că am gâtul este umflat și nu mai pot scuipa flegme le scot cu limba, iar limba și cerul gurii este mai alb și am un fel de găuri cu urme ciudate un fel de carne umflată în jurul amigdalelor, cicatricea de pe amigdala stângă a dispărut peste 2 luni, dar au revenit gâlmele albe din amigdale numai la amigdala stângă nu simt vreo iritație la cea dreaptă (pe partea stângă a nasului am o deviație de sept minimă). Când deschid gura și unesc omulețul de cerul gurii pot vedea o parte din gît și a impresia că este cam denivelat mușchiul gâtului.

În prezent fac spălări nazale cu bicarbonat de sodiu în nas și gargară cu apă cu sodiu pentru a reduce refluxul gastroesonfagian, gargara cu apă nu mai are efectul pe care l-a avut în mai 2022.

Dar spălările nazale curăță relativ gâtul, dar dimineața mă trezesc cu limba albă. Ce mi-a prescris ameliorează durerea dar nu vindecă boala deloc, nu sunt sigură de cauză. Problema este că de când fac spălări nazale îmi curge mai mult sânge din nas, dar nu cunosc cauza concret.

Gastroenterologul nu cunoaște cauza dar presupune că am refluz gastroesonfagian și că sunt alte cauze pentru congestionarea nasului urechile înfundate și limba albă. Acesta crede că ar trebui să merg la un dentist pentru a vedea dacă nu am o infecție dentară sau gingivită.

La ortodont am fost refuzată de doctor pentru că nu vrea să se implice, iar ortodontul a recomandat un alt doctor, care are cele mai nasoale recenzii în prezent pe Google. Aparent este cunoscută pentru că a infectat pacienții în urma unor extrageri ale unor dinți care trebuiau doar plombați. Sunt mai multe recenzii în acest sens. Cred că nu mă place ortodontul.

Plănuiam să aplic pentru acupunctură pentru a reduce tinitusul, am încercat terapia sunetului de pe Youtube dar îmi dă dureri de cap, nu pot adormi cu muzică. Țiuitul este o tortură totală iar la 8-9 luni de la debut mă apucă plânsul, nu îl mai suport. În prezent iau audistim astfel am ajuns la concluzia că poate am 2 tipuri de tinitus, subiectiv și obiectiv. Cel de la urechea dreaptă dispare treptat și este trecut printr-un filtru astfel se aude ca o unitate centrală. Cel de la urechea stângă rămâne de neatins, în prezent simt că am ambele urechi înfundate, iar când înghit în gol am senzația că mi se zdrobește apa în ureche.

Mi s-a recomandat să merg la psihoterapeut pentru a rezolva problema pentru că analizele nu arată nimic, ciudat este că nimeni nu a recomandat un RMN deși am cerut.

Dacă nu funcționează acupunctura căutam o metodă de a termina problema aceasta permanent. Cunoașteți vreo soluție? Am 26 de ani sunt prea tânără să am tinitus până la pensie/deces poate. Este o tortură efectiv, nu mă mai pot concentra pe nimic și observ că am început să scriu lucruri care nu au sens. I-am scris mamei să îi ofere livratorului ketonal din greșeală în loc să îi spun să mi-l pună în colet.

Uit lucruri și încep să nu îmi mai termin activitățile începute. Nu are sens.

Vreun sfat? Dacă nu există tratament ce puteți recomanda pentru a te sinucide rapid și fără durere? Cineva a recomandat morfină în cantități letale. Păreri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu trebuie sa te gîndesti la sinucidere, stiu ca este usor de spus si ca in situatia ta asta ai vrea sa scapi de dureri si de tot, pe lîngă acupunctura mai există reflexoterapia care te poate ajuta ai incercat? Referitor la faptul ca uiti lucruri este din cauza stresului in care esti, ar trebui sa fi mai calmă dar nu cred ca poti datorita acestor probleme pe care le ai, tu lucrezi sau inca esti la facultate? Sănătate multă

| RobertVaka a răspuns:

Recomand consult psihiatru de urgenta!

| RobertVaka a răspuns:

Recomand consult psihiatric de urgență!

| MirelBoss99 a răspuns:

Vtm da esti nepotu lu Mihai Eminescu sa moara doi trei insi

| Theea1hi a răspuns:

Te rog postează un update și eu am aceleași simptome mai puțin țiuitul. Medicii la care am fost sunt inutili...