| FlorinBerdila1991 a întrebat:

Buna ziua tuturor,

Am si eu o problema. De mai bine de 1 luna am dureri de gât și ulterior au apărut și dureri de urechi care si ele persistă de minim 2 saptamani. (durerea de gât a araput odata cu o raceala zdravana care dupa o saptamana a trecut). Speriat ca ar putea fi cazul unui cancer de gât (boala care l-a răpus pe tatăl meu cu 8 ani in urma) am mers la un control ORL care a inclus și o laringoscopie directă (laringoscopie cu camera). În urma controlului medicul mi-a spus că nu se pune vorba despre un asemenea diagnostic si ca e vorba despre o inflamate puternică care se va rezolva cu ceva tratament. Am fost încrezător si l-am ascultat de d-nul doctor dar după 2 săpt de la control simptomele sunt aceleasi chiar si dupa tratamentul urmat la îndrumarea d-nului doctor ORL.

Va rog mult spuneti-mi ce investigație as putea sa fac sa fiu sigur de situația în care ma aflu. aceea de a avea sau nu cancer. Am doar 26 de ani. am fumat de putine ori in viata (numărate pe degete). nu consum alcool decat ocazional si nu cantități exagerate. Sunt foarte speriat si nu reusesc sa ma liniștesc. Credeti ca laringoscopia cu camera facuta de d-nul doctor ar putea fi insuficienta pentru a depista o astfel de afectiune? Odată aparute aceste simptome intr-o astfel de afectiune ar trebui sa implice si prezenta unei tumori vizibile sau nu este neapărat?
Va rog mult ajutati-ma. orice raspuns conteaza pentru mine... Mi-ar fi de mare ajutor părerea unui medic dar si părerea oamenilor care au avut de a face cu astfel de afectiune imi poate fi de ajutor.

Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alinadianaaa a răspuns:

Pentru linistea ta ar trebui sa consulti un alt specialist ORL-ist pentru investigatii suplimentare.Principalii factori care duc la aparitia acestui tip de cancer sunt:consumul excesiv de alcool, tutun si o alimentatie necorespunzatoare.Primele semne ale acestui tip de boala este schimbarea voci, tuse persistenta, dureri la inchitire.Printre investigatiile necesare pentru a depista boala este in primul rand ispectia si palparea, apoi testele ce se pot efectua pentru certitudinea acestei boli sunt laringoscopie directa si prelevare de biopsie(cea mai sigura metoda prin care se poate vedea daca exista celule canceroase)in caz ca se evidentiaza ceva suspect la laringoscopie.Pe tine cel mai tare te ingrijoreaza faptul ca ai avut in familie acest caz, dar nu trebuie sa te gandesti atat de departe, poate sa fie o inflamatie a laringelu(ti s-a prelevat vreodata si un exudat laringian?). Este bine ca in fiecare an sa consulti un medic ORL-ist pentru un control.

| FlorinBerdila1991 explică (pentru alinadianaaa):

Multumesc mult pentru mesaj!

Asta am facut. am consultat un alt medic ORL de la mine din oras (ar fi cel mai bun dintre cei care se gasesc in zona, dar nu punem baza ca este un medic de exceptie). M-a consultat in prima faza fara a i dornic sa-mi faca si laringoscopie directa, dar la cererea mea mi-a fac si laringoscopie directa. Din ceea ce a vazut el, nu par a fi semne de ingrijorare (imaginile laringoscopiei le-am vazut si eu pe un lcd)... Mi-a dat sa fac o serie de analize si a ramas sa ma reintorc la el cu rezultatul analizelor. In urma analizelor facute mi-au iesit Leucocite screscute = 10, 8 (limita ar fi 10) si euzinofilele scazue = 0, 03 (limita fiind 0, 05). Cauze sunt multe pentru aceste dereglari... nu stiu la ce sa ma gandesc. printre cea mai relevanta cauza care mi se potriveste ar fi - administrarea de cortizoni. Am facut 5 zile de dexametazona cu 2 saptamani in urma iar apoi 1 fiola de Diprophos care are actiune retard pana la 1 luna.

Momentan sunt la fel de ingrijorat darincerc sa imi distrag atentia si gandul de la lucrul asta. Sper sa fie bine. chiar daca semnele intarzie sa apara.

| alinadianaaa a răspuns (pentru FlorinBerdila1991):

Ma bucur ca ai consultat un alt specialist, spre din tot sufletul sa iti gasesti linistea si sa ai un rezultat favorabil.Cresterea numarului de leucocite poate avea drept cauza si stresul emotional prin care treci.Cel mai important este sa fii optimist, sa te gandesti la lucuri bune si ca tot va decurge bine.

| FlorinBerdila1991 explică (pentru alinadianaaa):

Incerc... incerc sa fiu optimist si sa nu ma mai gandesc la rau. Poate nici nu exista si eu i-l atrag spre mine. Dar... linistea mea va veni odata cu siguranta ca sunt bine. sau ca voi fi intr-un final.

Multumesc mult pentru mesaj! Sunt placut surprins sa intalnesc oameni ca tine. Nu te cunosc dar cred ca esti un om bun. Inca odata multumesc!

| alinadianaaa a răspuns (pentru FlorinBerdila1991):

Cu placere, multa sanatate si sa fi optimist iti doresc.