| Symonela a întrebat:

Buna ziua tuturor! Va salut pe toti.Va rog sa ma ajutati si pe mine daca stiti.Cum se ia Calcidin la plic constant fara intrerupere sau se face pauza? In prospect nu se specifica si la farmacii am intrebat dar o farmacista zice una iar o alta zice altceva.Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere!

Ok, acum se explică situaţia!
NU mai aveţi nevoie de analize de sânge şi nu mai este nevoie să consultaţi alt medic!

La această afecţiune NU mai este nevoie de analize de sânge pentru a depista nivelul calciului seric ( din sânge ) deoarece, este EVIDENT că aveţi o mare lipsă de calciu.
Din cauza lipsei de calciu a apărut această coxartroză!

YogaFlex este indicat ( şi v-a fost prescris ) pentru refacerea şi menţinerea cartilajului care înconjoară articulaţia - vezi Prospectul la linkul :
http://www.prospecte.net/prospect-yogaflex

Calcidin v-a fost prescris pentru a suplini deficitul de calciu din organism şi pentru a preveni agravarea coxartrozei sau apariţia artrozei la alte articulaţii.

Arcoxia este un antiinflamator şi v-a fost prescris pentru a reduce durerile şi/sau inflamaţia locală - vezi Prospectul la linkul :
http://www.medipedia.ro/......90-mg.aspx

Revenind la modul de administrare al Calcidin :
Având în vedere afecţiunea de care suferiţi, bănuiesc că vi s-a recomandat 1 plic de Calcidin/zi, timp de 20 de zile ( sunt 20 de plicuri într-o cutie ), apoi faceţi o PAUZĂ de 10 zile, iar în luna următoare se aplică aceeaşi schemă de administrare : 20 zile câte 1 plic/zi; apoi 10 zile PAUZĂ, alte 20 zile câte 1 plic/zi, altă pauză de 10 zile, etc.

Cu această schemă de administrare se poate urma tratamentul timp de 3-6 luni, până veţi merge la control ( bănuiesc că vi s-a spus să mergeţi la control la 3 sau 6 luni ).

De asemenea, dacă sunteţi puţin mai "plinuţă", atunci ar fi INDICAT să încercaţi un regim hipocaloric ( sărac în calorii ) pentru a mai slăbi puţin.

În plus, ar fi recomandat să utilizaţi o cârjă pe care să vă sprijiniţi, pe partea ( la piciorul ) unde displazia este mai avansată/gravă.

Multă sănătate.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Chiar dacă este un supliment alimentar, TREBUIE să-ţi fie PRESCRIS de către MEDIC!

La fel, şi schema de administrare va fi stabilită tot de către MEDIC, în funcţie de deficitul de calciu din organism!

De obicei, având în vedere că are un conţinut de Calciu de 1200 mg = 150% DZR* ( unde *DZR - doza zilnica recomandata conform H.G. 685/2009 ) se face o PAUZĂ după terminarea unei cutii!

"Mărimea" pauzei este în funcţie de rezultatul analizelor şi concentraţia de calciu seric!

Vezi Prospectul la linkul :
http://comenzi.farmaciatei.ro/......022194.pdf

Deci, NU se administrează Calcidin fără să-ţi fie prescris de MEDIC!

În caz contrar, poţi face hipercalcemie şi poţi avea diverse COMPLICAŢII :

"Printre posibilele complicatii ale hipercalcemiei se numara:
osteoporoza
pietre la rinichi
insuficienta renala - hipercaclemia severa poate afecta rinichii, limitand capacitatea lor de a curata sangele si de a elimina urina
probleme ale sistemului nervos
ritm cardiac anormal (aritmie)." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-ale-sangelui/hipercalcemia_11285

Toate cele bune.

| Symonela explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru raspuns.Nu il iau de capul meu Calcidinul in general nu iau nimic fara sa imi fie prescris.Dar sincer nu mi s-a spus cum sa il iau constant sau sa fac si pauze? Si odata imi spune ia doaua saptamani si doaua pauza, odata ia o cutie o pauza o alta pauza.Cine stie?

| bursuc001 a răspuns (pentru Symonela):

Cu plăcere!

Înainte de a-ţi prescrie Calcidin, ar fi TREBUIT să îţi facă analize de sânge - calciu seric, în acest caz.

Dacă ţi-ai făcut astfel de analize, să-mi spui ce valori au ieşit ( sunt înscrise pe buletinul de analize ) şi îţi spun cum trebuie să iei Calcidin-ul!

Dacă NU ai făcut analize de sânge, atunci NU îţi recomand să iei Calcidin ( DELOC ), până NU faci analizele!

În această situaţie, EVENTUAL, să mergi la ALT medic pentru Trimitere la analize şi apoi vei vedea dacă ai ( sau nu ) o deficienţă de calciu...

O zi frumoasă.

| Symonela explică (pentru bursuc001):

Buna ziua! Multumesc mult pentru sfaturi eu nu am facut analiza de sange nu mi-a dat nimenea sa fac.Am facut doar un test de osteoporoza si un film.Am displazie bilaterala cu coxatroza la ambele solduri la unul mai grav la altul mai putin.Mi s-a dat calcidin si yogaflex arcoxia in caz ca am dureri de nu mai suport cel din urma.Pentru astea doua am o schema petrunu calcidin nu.Si mi s-a mai spus ca pana mai pot suporta durerea sa stau asa si dupa sa imi puna proteza la piciorul afectatat mai rau.Mentionez ca am 46 de ani si ar trebui daca se poate sa intru mai intai la menopauza si apoi sa ma operez.Si calcidinul asta de ce mi s-a dat? Sa consult si alt medic? Sau aveam nevoie de el in aceasta boala? Iti multumesc mult inca odata.O zi frumoasa

| Symonela explică (pentru bursuc001):

Va multumesc din suflet pentru toate sfaturile si pentru timpul care vi l-ati facut pentru mine.O seara buna va doresc

| bursuc001 a răspuns (pentru Symonela):

Cu plăcere!
Mă bucur că v-am putut ajuta.

Mulţumesc şi eu.

O seară frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru Symonela):

Cu plăcere!

Ok, acum se explică situaţia!
NU mai aveţi nevoie de analize de sânge şi nu mai este nevoie să consultaţi alt medic!

La această afecţiune NU mai este nevoie de analize de sânge pentru a depista nivelul calciului seric ( din sânge ) deoarece, este EVIDENT că aveţi o mare lipsă de calciu.
Din cauza lipsei de calciu a apărut această coxartroză!

YogaFlex este indicat ( şi v-a fost prescris ) pentru refacerea şi menţinerea cartilajului care înconjoară articulaţia - vezi Prospectul la linkul :
http://www.prospecte.net/prospect-yogaflex

Calcidin v-a fost prescris pentru a suplini deficitul de calciu din organism şi pentru a preveni agravarea coxartrozei sau apariţia artrozei la alte articulaţii.

Arcoxia este un antiinflamator şi v-a fost prescris pentru a reduce durerile şi/sau inflamaţia locală - vezi Prospectul la linkul :
http://www.medipedia.ro/......90-mg.aspx

Revenind la modul de administrare al Calcidin :
Având în vedere afecţiunea de care suferiţi, bănuiesc că vi s-a recomandat 1 plic de Calcidin/zi, timp de 20 de zile ( sunt 20 de plicuri într-o cutie ), apoi faceţi o PAUZĂ de 10 zile, iar în luna următoare se aplică aceeaşi schemă de administrare : 20 zile câte 1 plic/zi; apoi 10 zile PAUZĂ, alte 20 zile câte 1 plic/zi, altă pauză de 10 zile, etc.

Cu această schemă de administrare se poate urma tratamentul timp de 3-6 luni, până veţi merge la control ( bănuiesc că vi s-a spus să mergeţi la control la 3 sau 6 luni ).

De asemenea, dacă sunteţi puţin mai "plinuţă", atunci ar fi INDICAT să încercaţi un regim hipocaloric ( sărac în calorii ) pentru a mai slăbi puţin.

În plus, ar fi recomandat să utilizaţi o cârjă pe care să vă sprijiniţi, pe partea ( la piciorul ) unde displazia este mai avansată/gravă.

Multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Symonela...buna!
Iei jumatate de plic pe zi dizolvat in apa timp de 10 zile.
Te pup!