| Roberta00 a întrebat:

Buna Ziua,
Va rog frumos ajutati-ma pentru durerile menstruale(Dismenoree), ce leacuri stiti? Ceaiul de tei sau de musetel e mai bun? Voi ce luati cand aveti aceste dureri groaznice? Va rog aspundeti-mi! Fundoi cel mai bun si detaliat raspuns!

Multumesc Anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| คиค a răspuns:

Poţi face câteva lucruri pentru a controla durerile menstruale. Dacă poţi, întinde-te la primul semn de durere şi freacă-ţi uşor stomacul pentru că astfel îţi poţi relaxa muşchii. De asemenea, nu rata sportul, deoarece exerciţiile uşoare şi întinderile te ajută foarte mult pentru combaterea crampelor. Ca ultimă variantă, poţi încerca să iei un medicament care să îţi uşureze durerile menstruale – vorbeste cu mama ta sau cu farmacistul pentru o recomandare.

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Si eu m-am confruntat ani de zile cu o asa suferinta. M-au ajutat papaverina sau scobutilul.
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/scobutil-comprimate_8903
http://www.procto.ro/papaverina/
http://www.i-medic.ro/boli/dismenoree

| zeenath a răspuns:

O cura de ceai de coada soricelului si salvie!winking la mine functioneaza! Cate o cura de 2-3 saptamani, 2 cescute de ceai /zi. Sanatate! Si baile de sesuzut cu ceai de coada soricelului sunt foarte benefice!

| eni a răspuns:

Advil