| Miki1983 a întrebat:

Bună ziua, va rog frumos sa ma ajutați cu un răspuns la următoarea intrebare:în urma unui control de rutina, mamei i s-a depistat un nodul de 3 cm pe plămânul stang, am făcut o brohonscopie iar rezultatul este urmatorul: sunt prezente frecvente celule glandulare, unele fără prezenta de cili cu nuclei inegali-aspecte sugestive pentru o proliferare tumorala de adenocarcinom.TTF1:pozitiv în celule pulmonare Gata3:negativ. Concluzii:testele IHC sunt sugestive pentru o proliferare tumorala de adenocarcinom pulmonar.Are mama cancer? Va mulțumesc anticipat pentru raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De ce nu cereti sfatul unui medic specialist?
TPU este mai mult format din oameni care dau raspunsuri 'autodidacte' sau copiate de pe net (si eu fac si una si alta)
in cazul expus mai sus este nevoie de lucruri clare deci de medic specialist, nu de lamuriri date pe net!

| dullcat a răspuns:

Buna.Aici nu exista medici seriosi care sa va raspunda.Inteleg ca asteptarea e sfasietoare, dar tot un medic va trebui sa va dea verdictul dupa ce interpreteaza rezultatul analizelor.Pana atunci e bine sa fie pastrata o doza de optimism, cancerul oricum nu este atat de grav cum pare odata depistat incipiar.Problema la romani e ca nu exista cultura preventiei si adesea aceasta boala se descopera in stadiu mult prea avansat, chiar terminal, de aceea toata lumea se sperie cand aude...Sa speram ca nu va fi si cazul mamei tale, deoarece multi noduli la sani sunt inofensivi si se retrag de la sine, apoi apar altii si tot asa.Sanatate!

Ps: Un link care sper sa te linisteasca catusi de putin:

https://www.reginamaria.ro/......nt-acestia

| Miki1983 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc frumos pentru răspuns da am programat-o la doamna doctor dar nu am reușit mai repede de 23 mai... aștept doamne ajuta sa fie bine