| Freshhhbudddy100 a întrebat:

Buna ziua va scriu povestea mea cu mare suferinta care pur si simplu mi-a distrus viata!
Totul a inceput in anul 2012 cand am fost la un consult oftalmogic si am fost diagnosticat cu un mic nistagmus la ochii ( un joc al ochiilor) toate bune si frumoase pana am inceput port ochelarii la ochii, tin sa precizez ca de cand i-am pus la ochii si pana i-am dat jos adica vreo 3 ani,i-am purtat numai pe varful nasului,cum ii poarta unii oameni cand vor sa citeasca,pur si simplu in toti acesti ani m-am uitat peste ei,eu zic ca mi-as fi fortat nervii sau muschii ochiilor deoarece acum am niste senzatii la ochii care imi provoaca o incordare involuntara faciala ( la fata )si o durere care urca de la buze pana in frunte
Uneori am si niste dureri oculare in parti cred ca mi-am fortat nervii sau muschii globului ocular de am senzatia asta
Simptomele mele la ochii sunt cum ar fi am senzatia ca as avea ochii dezlipiti din orbita,nu ar mai fi stabili in orbita,cum ar fi o instabilitate oculara
Uneori mi se usuca ochii si fruntea si dabea mai pot vorbi
Un alt simptom mai e ca,cand trag de pielea obrazului de sub ochii am impresia ca mai e putin si mi se dezlipeste de tot ochiul din orbita si imi intra aer sub ochii,credeti-ma ca e o suferinta care m-a pus la pamant,numai pot face nimic,imi provoaca o incordare mai mereu,ma distrus pshic
Instabilitatea asta oculara imi provoaca o incordare la buze si care urca in frunte
Am senzatia ca numai sunt ochii stabili in orbita si imi ``joaca`` in orbita Parca nu ar fi ``fixatii`` si mi s-au dezlipit din orbita
Pur si simplu zici ca am ochii dezlipiti din orbita
Un alt simptom care il simt e mai ca,cand duc privirea intr- o parte,ochiul se duce in partea opusa
Problema e ca chestia cu ochii dezlipiti din orbita imi provoaca o incordare a fruntii involuntare
Chestia e ca,ca sa ma pot concentra trebuie sa imi incordez ochii si asta imi provoaca o mare durere in frunte si la buze
Un alt simptom la ochii este ca imi tremura pielea de sub ochii cand vreau sa ma uit intr-un punct fix
E un fel de instabilitate oculara,cand stau la calculator trebuie sa imi incordez privirea ca sa ma pot concentra si mi se ``usuca fruntea`` si in partile ochiilor in acele momente dabea mai pot vorbi
Am momente cand imi simt ochii uscati cu tot cu frunte incepand din partile ochiilor

se poate face ceva? am ajuns la capatul rabdarii,ma distrus pshic chestia asta la ochii, daca nu puteti dumneavostra, indrumati-ma intro clinica care sa inteleaga cazul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Problema ta este integral psihica, senzatiile pe care le resimti sunt descarcari ale mintii, nu au nici o legatura cu nistagmusul sau cu purtarea ochelarilor.
Ai nevoie sa accepti asta si sa faci tratament psihiatric. Cred ca in 2-3 ani, daca urmezi corect tratamentul emdicamentos si faci psihoterapie poti reveni la o viata aproximativ normala, dar ai nevoie de rabdare si de vointa de a lupta cu boala.

| Oana92 a răspuns:

Nu sunt eu medic, dar ce spui tu nu mare real. Nu vreau sa te jignesc, dar la fel cum ti-a spus si Brigaela, cred ca ar trebui sa mergi la un psihiatru. Sanatate multa!

| OoBunnyoO a răspuns:

Problema ta nu suna a fi o problema fizica, ci psihica. Nu are trebui sa existe legatura intre buze si ochi sau durere de buze cauzata de ochi ori ochi iesiti din orbita, mai ales daca nu exista niciun simptom vizibil. Poti incerca sa mergi eventual la un oftalmolog bun sau un centru care sa se ocupe cu problemele ochilor pentru a te invata cum sa iti relaxezi muschii ochilor. De exemplu, exista o afectiune a ochilor care provoaca spasme ale muschilor oculari, iar dupa un anumit efort, acestia au probleme in a se reajusta, ceea ce rezulta intr-o incordare a muschilor. Iar pentru asta exista exercitii. Desi nu cred ca asta este problema, cateva exercitii de genul asta nu cred ca vor strica. Iar apoi mergi neaparat la un psihiatru pentru ca problema este mai mult ca sigur, cauzata de o problema psihologica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Uite aici 2 clinici foarte bune
http://www.eye.ro/
http://www.amaoptimex.ro/
Ia legatura cu cei de acolo si spune-le problema ta.Ar fi bine sa mergi la un consult la una din clinicile astea. Daca nu te pot scapa de problema asta, poate te vor indruma spre vreo clinica din afara buna.
Sper sa te faci bine!:)