| Didi67 a întrebat:

Bună.
Nu știu dacă doar eu mă confrunt cu chestia asta pe timpul ăsta dar am mâncat destul de mult în carantina asta și m-am îngrășat și nu știu cum să dau jos, fac sport în fiecare seara (abdomene, genuflexiuni, flotări etc) și am început să mănânc mai puțin, mai multe fructe dar și câteodată mâncare normala numai că îmi este super greu, eu obișnuită să mănânc foarte mult, mai ales după ce mănânc se vede și mai tare burtica. Nu știu dacă mă balonez că dimineața burta mea e normala, mănânc puțin și seara pe la 12 mi se face foame iar. Am aproape 16 ani 1, 50, 50kg mi se pare foarte mult eu care eram cea mai slaba din clasa mea, cam în cât timp o să ajung măcar la 47? Și dacă slăbesc și încep din nou să mănânc ca de obicei mă îngraș iar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stii care e faza? ca mereu vei gasi una mai slaba ca tine,pana ajungi sa fii slaba de tot si in sicriu, greutatea ta este normala tu fiind la pubertate, esti in perioada de crestere, consuma legume, fructe, carne de peste cat mai mult

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Soluția este simplă. Auto disciplină. Alta nu există.
Ai văzut cum mănâncă un copil mic care a fost abia înțărcat. Mănâncă câteva înghițituri și vrea imediat la joacă, nu poți să bagi în el cu forța. Ai văzut pe Bear
Grylls la tehnici de supraviețuire cum procedează în junglă. Găsește ceva de mâncare, înfulecă câteva înghițituri, pune restul în rucsac și pleacă mai departe, nu stă să mănânce tot cât are în față. Deci, auto disciplină.

| viavo a răspuns:

Salut! Nu ai nevoie de o cura grea icearca sa mananci doar fara grasimi, lasa dulciurile, renunta la bauturile acidulate si intr-o luna, nici prea repede, nici prea incet, ai sa ajungi la greutatea dorita. La inaltimea ta 50kg se vad putin, dar cu putina ambitie o sa reusesti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru viavo):

Vrei sa spui fara carbohidrati, NU fara grasimi. Grasimile sanatoase sunt importante in alimentatie.

| viavo a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu fac referire la ceea ce pune farfurie, carne de porc de exemplu. Si ca sa stii si tu, sa renunti complet la carbohidrati e total gresit. Documenteaza si afla ce sunt grasimile, ce sunt acesti carbohidrati.

| Cosmin86 a răspuns (pentru viavo):

Ma documentez de peste 12 ani, de cand fac sala, nu e cazul sa ma inveti tu pe mine.

Si cand am zis grasimi sanatoase, NU ma refeream la carnea de porc, ci la: avocado, ulei de masline, somon, nuci/migdale/caju, etc.

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Nu mai manca deloc dulciuri, snacksuri sau dupa ora 18 si bea foarte multa apa cateva zile, ca sa elimini. Gen vreo 3 litri pe zi, pe mine mereu ma ajuta apa! Urca si coboara scarile de mai multe ori, fa abdomene, danseaza 1 ora energic prin casa, eventual dansuri populare. Este mai greu in perioada asta, dar daca nu tii tentatii in casa, nu o sa mai poftesti. Bea apa, obisnuieste-te sa bei multa apa! Succes!